Otrava arsenem, resp. arsenikem (anglicky arsenic poisoning) způsobuje zvýšenou hladinu arsenu v těle. Otrava může být buď akutní, kdy smrtelná dávka je 70 až 200 mg nebo 1 mg/kg/den. Nebo máme též otravu chronickou, která vzniká nejčastěji při požití vody z podzemních vod obsahujících přirozeně vysokou koncentraci arsenu. Světová zdravotnická organizace WHO doporučuje limit 0,01 mg/l pro množství arsenu v pitné vodě.
___
___
Dříve byl arsen používán nejen jako jed, ale také jako léčivo, a to především ve staré Číně. Dnes je i přes svou toxicitu stále v Asii používán jako pesticid.
Diagnostika: Při diagnostice využíváme měření hladiny arsenu v krvi nebo v moči. Některé metody jsou dokonce schopny rozlišit původ arsenu v těle pacienta, konkrétně zda jde o anorganickou či organickou formu. Organické sloučeniny arzenu mají tendenci být vylučovány močí v nezměněné podobě, zatímco anorganické formy jsou z velké části převedeny na organické sloučeniny arsenu již v těle před samotným vylučováním.
Léčba: Základem léčby otravy arsenikem je metoda zvaná chelace. Při této metodě jsou pacientovi podány tzv. cheláty, chelátotvorné léky (dimerkaprol a kyselina dimerkaprojantarová), které na sebe naváží arsenik a izolují jej tak od krevních bílkovin. Dále podáváme doplňky draslíku, abychom zabránili vzniku srdečních arytmií.
Jak se projevuje otrava arsenem, arsenikem - příznaky, projevy, symptomy
- bolesti hlavy
- zmatenost
- těžký průjem či zvracení
- ospalost
- křeče ve svalech
- změny v pigmentaci nehtů - leukonychia striata a pigmentace kůže - především dlaní, plosek nohou, minimálně trupu - hlavně záda
- krev v moči
- ztráta vlasů
- bolest břicha
- nejčastějšími orgány ovlivněnými arsenikem jsou plíce, kůže a ledviny
- v konečné m důsledku může akutní otrava vést i k bezvědomí a následné smrti
- při chronické expozici má arsen vliv na rozvoj srdečních onemocnění, rakoviny, vznik mrtvice, chronických onemocnění dolních dýchacích cest, diabetu či šerosleposti
Otrava arsenem, arsenikem - obrázek, fotografie