Otrava olovem (plumbism, colica pictonum, Devon colic/colica, painter´s colica, lead poisoning, saturnism, painter´s colic) je způsobena zvýšenými hladinami olova v organismu. Olovo zasahuje do řady tělesných procesů a je toxické pro řadu orgánů a tkání, včetně srdce, kostí, střeva, ledvin, reprodukčního a nervového systému. Toto může být nebezpečné zejména u dětí, u kterých může způsobit až trvalé poruchy chování a učení.
___
___
Otrava olovem může být jednak akutní a jednak chronická, která bývá častější.
Olovo se do lidského organismu dostává nejčastěji z vody, z půdy a potravinami. Dalšími hrozbami jsou také olověné součástky v domácích spotřebičích, olovnaté plomby, ochranné laky na rámy oken apod.
Diagnostika: Zvýšenou hladinu můžeme detekovat na krevních buňkách, které jsou vlivem olova změněny a tyto změny jsou viditelné pod mikroskopem. Hlavní diagnostickou metodou je však měření hladiny v krevním oběhu.
Léčba: Pro odstranění olova z krve používáme tzv. proces chelace (chelátotvorné léky, chelátotvorná činidla), kdy se do krve pacienta podá chelační látka. Tato látka na sebe naváže olovo, které je potom takto navázané vyloučené močí.
Jak se projevuje akutní a chronická otrava olovem - příznaky, projevy, symptomy
- bolesti břicha
- zmatenost
- bolesti hlavy
- anémie (chudokrevnost)
- podrážděnost
- ve vážných případech křeče, kóma a smrt
- poruchy spánku
- poškození ledvin
- svalová slabost
- delirium, kognitivní deficity (poruchy chápání)
- třes
- halucinace
- akutní a chronická otrava
- akutní otrava: neurologické příznaky jsou bolest, svalová slabost, parestézie (brnění končetin), bolest břicha, nevolnost, zvracení, průjem a zácpa, trpkost a kovová chuť v ústech
- chronická otrava: poruchy v gastrointestinálním traktu, neuromuskulární a neurologické potíže, poruchy krátkodobé paměti nebo koncentrace, deprese, nevolnost, bolest břicha, ztráta koordinace, bledost kůže