Vraní oko čtyřlisté (latinsky paris quadrifolia) je bylina, která je velmi jedovatá a řadí se do čeledi kýchavicovitých. Vraní oko dorůstá až do výšky 40 centimetrů. Má nevětvenou lodyhu, široké listy, které mají elipsovitý tvar a síťovitou žilnatinu. Tato bylina roste především v jarních měsících, tedy nejvíce v dubnu, květnu a červnu. Květ má nejčastěji čtyřčetný.
___
___
Takovýto květ roste jednotlivě na dlouhých stopkách a uprostřed se většinou nachází plod – tedy ona známá jedovatá černá bobule.
Na vraní oko můžeme narazit ve vlhčích listnatých a smíšených lesích. Především se vyskytuje v mírném pásu Evropy, v Asii a v mírném pásu západní Sibiře.
Vraní oko obsahuje mnoho látek, např. kyselinu citronovou, různé aminokyseliny, estery (funkční deriváty karboxylových kyselin), saponiny (sekundární metabolity přírodních látek), steroidy, apod.
Hlavní jedovatou látku, která je ve vraním oku přítomna jsou právě ony výše uvedené saponiny, konkrétně paristyfnin a paridin. Jedná se o velmi prudké jedy, které jsou však špatně vštřebatelné z trávicí trubice. Ani chuť bobulí ani zápach rostliny nejsou příliš příjemné, k otravám tedy nedochází příliš často.
Diagnostika: Při diagnostice otravy vraním okem je nutné vždy zjistit, kolik toho pacient požil a kolik času uběhlo od otravy. Bohužel v tomto případě nám žádné zobrazovací metody v ozřejmění nepomohou. Musíme se tedy spoléhat pouze na důkladnou anamnézu.
Léčba: První pomocí je vyvolání zvracení, jelikož se jedy vraního oka vstřebávají poměrně pomalu, je mořžné vyčkat příjezdu záchranné služby a provést výplach žaludku. Bohužel zatím není známa žádná protilátka. V léčbě se tedy spoléháme pouze na výplach žaludku a udržování základních životních funkcí. Dále podáváme absorpčního uhlí.
Jak se projevuje otrava vraním okem - příznkaky, projevy, symptomy
-
zvracení
-
průjem
-
bolesti hlavy
-
zúžení zorniček
-
podráždění sliznice žaludku a střeva
-
k otrávení dítěte stačí jen několik málo bobulek – dítě si často bobulku zamění za borůvku