Otrava chromem (anglicky chromium poisoning). Chrom se řadí mezi tzv. stopové prvky. Abychom mohli označit jistý prvek za stopový, musí se v organismu vyskytovat v množství menším než 50 ppm (< 50 × 10−6 g/g). Stopové prvky řadíme mezi tzv. esenciální prvky. To jsou takové, které si tělo samo nedokáže vytvořit a musí je přijímat v potravě.
___
___
V přírodě nenajdeme chrom v krystalické formě, ale pouze ve sloučeninách, nejčastěji v chromitu. Chrom je jednak stopovým prvkem, který náš je pro náš organismus důležitý, protože hlavní úlohou chromu je účast na enzymatických reakcích v organismu. Ale pokud je však člověk vystaven působení šestimocnému chromu (ten byl např. v minulosti používán v kloubních náhradách), může trpět alergiemi a vyšší pravděpodobnost vzniku rakoviny.
Chrom je užíván také průmyslově např. v metalurgii, kožešnictví, nábytkářství, v galvanovnách, apod. Chrom se běžně nachází také v potravinách, jako jsou kvasnice, maso, sýry, pšeničné klíčky a ořechy.
Diagnostika: Přítomnost stopových prvků v organismu zjišťujeme laboratorními metodami, konkrétně atomovou absorpční spektrofotometrií.
Léčba otravy chromem: Základem léčby otravy je odstranění zdroje chromu.
Jak se projevuje otrava šestimocným chromem - příznaky, projevy, symptomy
-
záněty kůže (chromové vředy)
-
akutní dermatitida
-
ekzémy
-
perforace nosní přepážky
-
uzlíky na plicích (pneumokoniózy)
-
alergie – zejména astma
-
kancerogenní (rakovinotvorné) účinky