Ženšenová nemoc (anglicky ginseng disease) je jakési přiotrávení látkami z ženšenu nadměrně vysokou dávkou této rostliny. Ženšen neboli všehoj ženšenový je rostlina používaná ke zlepšení celkového stavu organismu. Tato rostlinka však vůbec není tak bezpečná, jak by se na první pohled zdálo, jelikož krom svých léčivých účinků může mít i spoustu účinků nežádoucích.
___
___
Tyto nežádoucí účinky jsou někdy nazývány jako ženšenová nemoc. Látky, které se v ženšenu (jeho kořeni, jehož extrakt je v léčbě používán) vyskytují a které se používají k léčbě, jsou triterpenoidní saponiny (ginsenosidy, panaxosidy). Jsou to látky, které mají protistresový účinek, působí stimulačně na nervový systém a posilují imunitní systém, jelikož stimulují aktivitu tzv. NK buněk (natural killer cells – doslova přirození zabíječi) a dále pomáhají pročištění organismu „zhášením“ volných radikálů. Dále se v ženšenu vyskytují polyacetylenové sloučeniny, které tlumí tvorbu různých typů nádorových buněk, snižují riziko vzniku žaludečního vředu a mají pozitivní vliv na střevní mikroflóru.
Ženšen je proto dobré podávat asi v dávce 200-600 mg za den. Ne však najednou, nýbrž rozdělit celou denní dávku asi do tří. Ženšen by neměly užívat těhotné a kojící ženy a děti.
Jak se projevuje ženšenová nemoc - příznaky, projevy, symptomatologie
- nespavost spojená s paradoxní únavou
- podrážděnost
- hypoglykémie – snížení hladiny krevního cukru
- vzácně i projevy zvýšené krvácivosti
- další rizika přinášejí také možné interakce s látkami obsahující kofein (guarana, káva)