otrava-predavkovani-vitaminem-e-priznaky-projevy-symptomyOtrava vitamínem E (hypervitaminóza E,, anglicky hypervitaminosis E, Vitamine E toxicity). Vitaminy jsou látky, které si tělo neumí vyrobit, tedy je musíme přijímat v potravě. Vitamin E se řadí mezi vitaminy rozpustné v tucích. Na rozdíl od vitaminů rozpustných ve vodě se tyto vitaminy váží v těle na tuky. Proto např. omezení tuků ve stravě může vést k jejich nedostatku v organismu.
___
___

Ale také bývají v těle (stejně jako tuk) skladovány a jejich nadbytek může působit zdravotní obtíže. Vitaminy rozpustné v tucích jsou také stabilnější než vitaminy rozpustné ve vodě.

Účinky, využití vitamínu E v organismu: Vitamin E je důležitým antioxidantem. Jeho hlavní funkcí je chránit buněčné membrány před poškozením volnými radikály. Vitamin E poměrně snadno proniká do buněčných membrán. Pod označením vitamin E se skrývají 4 izomery (látky se stejným chemickým složením, ale jiným uspořádáním atomů v molekule). Z nich má maximální antioxidační aktivitu D-α-tokoferol, který je také nejvíce v přírodě zastoupen. Vitamin E je účinnou prevencí proti nádorovým onemocněním, zlepšuje hojení ran. Dále podporuje tvorbu pohlavních buněk a činnost nervového systému.

Zdroje vitamínu E, potraviny bohaté na vitamin E: Vitamin E se nachází v oleji z pšeničných klíčků, másle, mléce, burských oříšcích, sóji, salátu a v mase savců. Doporučená dávka se tedy pohybuje od 3 mg (děti) až po 10 mg (dospělí), resp. 12 mg (těhotné a kojící).

Předávkování, hypervitaminóza E: může vzniknout při nadměrném užívání výživových doplňků obsahujících vitamin E. Avšak vitamin E je sám o sobě nepříliš toxický.

Diagnostika: Diagnózu stanovíme dle laboratorních tesů, kdy vyšetřujeme hladiny vitaminu E v krvi.

Léčba je poměrně jednoduchá, jelikož stačí omezit příjem vitaminu E. Vzhledem k tomu, že vitamin E ovlivňuje srážení krve, neměl by se podávat 2 týdny před a po operaci.

Jak se projevuje, předávkování otrava vitamínem E - příznaky, projevy, symptomy

  • skvrnitá kůže

  • zvýšené krvácení

  • zvýšené triglyceridy

  • snížená produkce hormonů štítné žlázy

  • snížená aktivita vitaminu K

  • zvýšené krvácení po užití aspirinu nebo antikoagulačních léků

Další články v této kategorii

MUDr. Zbyněk Mlčoch Alkoholik.cz Kuřákova plíce.cz Psychotesty on-line.cz Bezplatná právní poradna.cz Moje starosti.cz Rady a návody Bylinky pro všechny