otrava-predavkovani-vitaminem-d-priznaky-projevy-symptomyOtrava vitamínem D (Hypervitaminóza D, Hypervitaminosis D, Vitamine D toxicity). Vitaminy jsou látky, které si tělo neumí vyrobit, tedy je musíme přijímat v potravě. Vitamin D se řadí mezi vitaminy rozpustné v tucích. Na rozdíl od vitaminů rozpustných ve vodě se tyto vitaminy váží v těle na tuky. Proto např. omezení tuků ve stravě může vést k jejich nedostatku v organismu. Ale také bývají v těle (stejně jako tuk) skladovány a jejich nadbytek může působit zdravotní obtíže. Vitaminy rozpustné v tucích jsou také stabilnější než vitaminy rozpustné ve vodě.
___
___

Vitamin D je vlastě soubor několika látek, tzv. kalciferolů. Jedná se o vitamin D2 (ergokalciferol), který najdeme v rostlinách a vitamin D3 (cholekalciferol), který je živočišného původu. Vitamin D3 vzniká působením UV záření na kůži. Obě dvě formy vitaminu D se musí v organismu přeměnit na aktivní formy a to v játrech a v ledvinách. Hlavní funkcí vitaminu D je udržování hladin vápníku a fosforu v organismu.

Zdroje vitamínu D, potraviny obsahující vitamín D: vitamin D se vyskytuje v potravinách, jako jsou tučné ryby, rybí olej, játra, žloutek, fortifikované oleje a rostlinné tuky. Největším jeho zdrojem je však sluneční záření. Denní doporučená dávka je 5 – 10 µg.

Hypervitaminóza D může vzniknout při nadměrném užívání výživových doplňků obsahujících vitamin D. Nejčastěji k ní dochází u kojenců při nesprávné prevenci rachitis (křivice). Předávkovat se naopak nemůžeme nadměrným sluněním ani konzumováním velkého množství potravin obsahujících vitamin D.

Diagnostika: diagnózu stanovíme dle laboratorních tesů, kdy vyšetřujeme hladiny vitaminu D v krvi. Dále můžeme využít RTG.

Léčba předávkování vitamínem D je naopak poměrně jednoduchá, jelikož stačí omezit příjem vitaminu D. Můžeme také podávat nitrožilně tekutiny a léky, jako jsou kortikosteroidy nebo bisfosfonáty.


Jak se projevuje otrava, předávkování vitamínem D - příznaky, projevy, symptomy

  • hromadění vápníku v krvi (hyperkalcémie)

  • nechutenství

  • nevolnost

  • zvracení

  • slabost

  • časté močení

  • problémy s ledvinami

Další články v této kategorii

MUDr. Zbyněk Mlčoch Alkoholik.cz Kuřákova plíce.cz Psychotesty on-line.cz Bezplatná právní poradna.cz Moje starosti.cz Rady a návody Bylinky pro všechny