otrava-nemrznouci-smesi-fridexem-priznaky-projevy-symptomy-20Otrava ethylenglykolem (otrava Fridexem, otrava nemrznoucí směsí, anglicky ethylene glycol poisoning, ethylene glycol toxicity) způsobuje vážné ohrožení zdraví a v některých případech dokonce může vést ke smrti. Etylenglykol má poměrně široké využití nejen jako nemrznoucí směs, ale také v průmyslu. Vzhledem k tomu, že chuť ethylenglykolu je sladká není výjimkou, že dochází i k otravám dětí.
___
___

Byly popsány i případy, kdy byl Fridex použit jako prostředek pro spáchání sebevraždy či vraždy. Etylenglykol je sám o sobě jedovatý, ale mnohem jedovatější jsou jeho metabolity, které z něj vznikají působením enzymů, konkrétně pomocí alkoholdehydrogenázy dojde k jeho přeměně na toxický glykolaldehyd a ten se dále metabolizuje na kyselinu šťavelovou.

Léčba, první pomoc při otravě ethylenglykolem je paradoxně podání alkoholu s více než 40% ethanolu. Je tomu tak proto, že výše uvedená alkoholdehydrogenáza ochotněji metabolizuje ethanol než ethylenglykol a ten se tak nemůže přeměňovat na toxické produkty a postupně se v nezměněné formě vyloučí ven z těla. Dále používáme dialyzační přístroj, který odfiltruje nebezpečný ethylenglykol z krve pacienta. Je také důležité podotknout, že při jakémkoli podezření na otravu Fridexem, je nutné kontaktovat toxikologické informační středisko, kde je služba 24 hodin denně připravena poradit s postupem u jakékoliv otravy.

 

Jak se projevuje otrava Fridexem, nemrznoucí směsí (etylenglykolem) - příznaky, projevy, symptomy

  • bolesti hlavy
  • nevolnost
  • zvracení
  • zmatenost
  • porucha vědomí
  • poruchy srdečního rytmu
  • selhání ledvin v důsledku tvorby krystalů kyseliny šťavelové

 

Otrava etylenglykolem (Fridexem, nemrznoucí směsí) - obrázek, fotografie

 

Další články v této kategorii

MUDr. Zbyněk Mlčoch Alkoholik.cz Kuřákova plíce.cz Psychotesty on-line.cz Bezplatná právní poradna.cz Moje starosti.cz Rady a návody Bylinky pro všechny