Otrava zinkem (zinc poison, zinc toxicity). Zinek se řadí mezi tzv. stopové prvky. Abychom mohli označit jistý prvek za stopový, musí se v organismu vyskytovat v množství menším než 50 ppm (< 50 × 10−6 g/g). Stopové prvky řadíme mezi tzv. esenciální prvky. To jsou takové, které si tělo samo nedokáže vytvořit a musí je přijímat v potravě, přičemž potřebný příjem v potravě je nižší než 50 mg/den.
___
___
Zinek se v přírodě vyskytuje v mnoha sloučeninách. Je tedy v přírodě poměrně běžným prvkem a má široké využití. Používá se k pokovování, k výrobě odlitků, k výrobě kovových součástek apod. Rovněž je součástí slitin, konkrétně mosazi. Hlavní úlohou zinku v organismu je účast na enzymatických reakcích. Zinek je nutný ke správné funkci tzv. metaloenzymů (karboanhydráza, alkoholdehydrogenáza, LDH, ALP, superoxiddismutáza aj.). Zinek podporuje hojení, růst, stabilizuje DNA a je tak nutný pro buněčné dělení. Rovněž působí pozitivně na imunitní systém a tvorbu spermií.
Zdroje zinku, potraviny bohaté na zinek: zinek bychom našli v potravinách, jako v maso a jiné potraviny bohaté na bílkoviny, celozrnné obiloviny, luštěniny, kořenová zelenina.
Diagnostika: Přítomnost stopových prvků v organismu zjišťujeme laboratorními metodami, konkrétně atomovou absorpční spektrofotometrií.
Léčba: Základem léčby otravy je odstranění zdroje zinku.
Jak se projevuje otrava zinkem - příznaky, projevy, symptomy:
- průjem
- zvracení
- nevolnost
- svalové bolesti
- horečka
- vředy na žaludeční sliznici
- anémie
- chronická otrava - choroba z povolání
- kovová chuť v ústech
- dráždivý kašel
- bolest svalů
- bronchopneumonie (zápaly plic) až edém (otok) plic
- kožní vředy
- letargie (chorobná spavost)