ischemicka-choroba-dolnich-koncetin-ichdkk-priznaky-projevy-symptomyIschemická choroba dolních končetin (zkratka ICHDKK, anglicky lower limb ischemia) Ischemická choroba dolních končetin je cévní onemocnění, které vzniká na podkladu aterosklerotického procesu postihující tepny dolních končetin. Aterosklerotický plát způsobuje postupné zužování průsvitu tepny a tedy k postupnému nedokrvení svalů a kůže v postižené oblasti.

___
___

ICHDKK postihuje asi 3–6 % obyvatel ve věku 60 let. S rostoucím věkem roste i počet pacientů. Jak je již uvedeno v předchozím odstavci, ICHDKK způsobuje ateroskleróza, ale jinou příčinou může být také cukrovka. ICHDKK je častější u kuřáků, obézních lidí, cukrovkářů či kardiaků.

Ischická choroba dolních končetin se rozděluje do čtyř stádií. První je asymptomatické, druhé klaudikační, tření je stádium klidových bolestí a poslední stádium je stádium trofických změn (defekty na kůži, gangréna, či nekróza)

Diagnostika: V diagnostice je velmi důležitá anamnéza. Dále si všímáme níže uvedených příznaků. Ze zobrazovacích metod je vhodné provést sonografii, angiografii, CT-angiografie či MR-angiografie.

Léčba je jednak konzervativní a jednak invazivní. Konzervativní léčba spočívá v odstranění rizikových faktorů, jako je kouření, stres, vysoká hmotnost apod. Dále je možné podávat léky na posílení tepen. Pokud selže či již není možná léčba konzervativní, je nutné přistoupit k operačnímu řešení ICHDKK. Nejčastěji se provádí implantace stentu či by-pass (přemostění) ucpané tepny.

 

Jak se projevuje ischemická choroba dolních končetin, ICHDKK - příznaky, projevy, symptomy

  • bolesti při chůzi – klaudikace (kulhání)

  • bledost kůže v oblasti postižení

  • brnění (parestézie)

  • ztížení pohybu končetiny

  • ztížení nebo znemožnění nahmatání pulsu na tepnách dolních končetin

  • končetina je chladná

 

Ischemická choroba dolních končetin, ICHDKK - obrázky, fotografie

obrázky a fotografie budou doplněny v průběhu roku 2019

Další články v této kategorii

MUDr. Zbyněk Mlčoch Alkoholik.cz Kuřákova plíce.cz Psychotesty on-line.cz Bezplatná právní poradna.cz Moje starosti.cz Rady a návody Bylinky pro všechny