Zánět žil (latinsky flebitis, flebitida) je onemocnění, které může pacienta ohrozit na jeho životě embolizací do plic (plicní embolie). Choroba se často vyskytuje v místě, kde je krevní sraženina. Za zpomalení průtoku cévou, poškozením cévní stěny nebo změny vlastností krve odpovídá mnoho faktorů. K příčinám onemocnění patří např. dlouhodobá nehybnost (jízda motorovými vozidly), delší stání, sezení, obezita, poruchy srážlivosti krve, nádorová onemocnění, poranění končetin, chirurgické výkony, těhotenství, užívání hormonální antikoncepce, létání letadlem.
___
___
Najčastěji se zánět žil vyskytuje na dolních končetinách, na horních končetinách je vzácný - např. u narkomanů. Dělení: Flebitidy dělíme na postižení povrchových žíl (tromboflebitida), která je méně závažná a pak zánět hlubokého žilního systému - flebotrombóza.
Léčba: protizánětlivé masti, studené obklady, stažení obinadlem, elastickou punčochou. Pomoci může užívání kyseilny acetylsalycilové (ASA) - Anopyrin, Aspirin. Onemocnění většinou ustoupí do několika dní. Zánět hlubokých žil: antikoagulační léčba ("léky na ředění krve") - Heparin, dlouhodobě pak Warfarin. Prevence: bandáže končetin, tekutiny, pohyb (podupávání, zvedání špiček "k bércům", stoupání na špičky a na paty), Anopyrin. Káva a alkohol zahušťují krev - dehydrují. Rizikem je obezita. Vhodné je končetiny elevovat ("dát si je na stůl"). Uvolněte si kalhoty, pásek v kalhotech (usnadníte tak žilní návrat uvolněním tlaku na dolní dutou žílu).
Jak se projevuje zánět žil - příznaky, projevy, symptomy
Zánět povrchových žil, tromboflebitida:
- svědění
- zarudnutí
- bolest při pochybu
- bolest při svěšení postižené končetiny
- zatvrdnutí žíly pohmatem připomínající provázek
- nedochází nikdy k otoku celé končetiny (spíše lokální otoky kolem samotné žíly)
Zánět hlubokého žilního systému, flebotrombóza:
- nejč. u mladých žen (souvislost s užíváním hormonální natikoncepce, těhotenstvím, porodem)
- otok končetiny
- bolestivost celé končetiny, zvyšuje se při stažení svalstva a došlápnutí
- při zánětu lýtkových žil je otok od kolene dolů
- při zánětu stehenních žil je oteklá celá dolní končetina
- namodralé, profialovělé zbarvení kůže
- opakované chronické záněty žil - trofické změny, pigmentace kůže, otoky, bércové vředy, lokální odumírání tkáně
Obrázek, fotografie
HLUBOKÝ ZÁNĚT ŽIL (FLEBOTROMBÓZA)
POVRCHOVÝ ZÁNĚT ŽIL (FLEBITIDA)