jak-se-projevuje-syndrom-horni-dute-zily-priznaky-projevy-symptomy-3Syndrom horní duté žíly (anglicky superior vena cava syndrome) je soubor příznaku vyvíjející se při překážce toku v horní duté žíle. Příčinou jsou nejčastěji nádory mezihrudí (mediastina) – např. lymfom, dále nádory plic – jak zhoubné tak i ty nezhoubné,  dále může být důvodm trombóza horní duté žíly. Při zhoršení průtoku krve horní dutou žilou se začne žilní krev hromadit v oblasti hlavy, krku a horních končetin. 

___

___

Diagnostika: Diagnóza pomocí RTG hrudníku, při nejistotě CT. Léčba – dle vyvolávající příčiny. Vzhledem k tomu, že drtivá většina případů syndromu horní duté žíly je spojena s nádorovými onemocněními, představuje základní možnosti léčby chemoterapie a ozařování, které mohou zmenšit velikost nádorové tkáně. Jistý efekt na zmenšení otoků těla mohou mít diuretika, která zvýší vylučování tekutin do moči nebo kortikoidy. V případě potřeby lze žílu vyztužit zavedením trubicovitého stentu. Je-li příčinou syndromu přítomnost krevní sraženiny v žíle, zle ji za jistých okolností rozpustit nitrožilním podáním speciálních sloučenin (trombylytika).

Jak se projevuje syndrom horní duté žíly - příznaky, projevy, symptomy

  • otoků horních částí těla-obzvláště hlavy a krku tzv. Stokesův límec (collar of Stokes)
  • na první pohled viditelně rozšířené žíly na krku, hlavě i horních končetinách
  • cyanóza – namodralé zabarvení kůže
  • dušnost
  • bolesti hlavy
  • únava a vyčerpanost

jak-se-projevuje-syndrom-horni-dute-zily-priznaky-projevy-symptomy-3 

jak-se-projevuje-syndrom-horni-dute-zily-priznaky-projevy-symptomy

jak-se-projevuje-syndrom-horni-dute-zily-priznaky-projevy-symptomy-2

jak-se-projevuje-syndrom-horni-dute-zily-priznaky-projevy-symptomy-4

jak-se-projevuje-syndrom-horni-dute-zily-priznaky-projevy-symptomy-5

stokesuv-limec-obrazek-fotografie-priznaky-projevy-symptomy

Stokesův límec

Další články v této kategorii

MUDr. Zbyněk Mlčoch Alkoholik.cz Kuřákova plíce.cz Psychotesty on-line.cz Bezplatná právní poradna.cz Moje starosti.cz Rady a návody Bylinky pro všechny