povrchovy-zanet-zil-thrombophlebitis-superficialis-priznaky-projevy-obrazek-fotografie-66Thrombophlebitis superficialis (Mondorova nemoc, povrchový zánět žil, Mondor's disease, Mondor's syndrome of superficial thrombophlebitis) vzniká nejčastěji v „křečových“ žilách, tzv. varikózně změněných. Nejčastěji bývá postižena žíla dolních končetin. Onemocnění není nějak vážné a snadno léčitelné.
___
___

Povrchová flebitida bývá jedním z projevů tromboembolické nemoci (TEN). 

Nejčastěji tromboflebitida v žíle, která ztratila svou pružnost a má méně funkční chlopně. V takto změněné žíle krev špatně proudí a vzniká sraženina, na kterou následně nasedá zánět. Méně často vzniká zánět zavlečením infekce při kanylaci žíly. Zajímavou variantou je migrující tromboflebitida, která je charakterizovaná stěhujícími se záněty žil na různých částech těla.

Diagnostika je poměrně snadná a zkušený lékař by ji měl poznat již při fyzikálním vyšetření. Dalšími možnostmi je použít sonografii. Při léčbě by měl být kladen důraz na kompresi končetiny a mobilizaci nemocného. Dále se podávají lokální přípravky, jako je heparin.

 

Jak se projevuje povrchový zánět žil, tromboflebitis superficialis - příznaky, projevy

  • zarudnutí žíly

  • ztvrdnutí žíly v okolí poranění.

  • zánětlivá lokalita bývá teplejší než okolní kůže

  • na dotek je poměrně bolestivá

  • kůže v okolí zánětu často svědí

  • nikdy nedochází k otoku celé končetinyTromboflebitis superficialis, povrchový zánět žil, Mondorova nemoc - obrázek, fotografie
Další články v této kategorii

MUDr. Zbyněk Mlčoch Alkoholik.cz Kuřákova plíce.cz Psychotesty on-line.cz Bezplatná právní poradna.cz Moje starosti.cz Rady a návody Bylinky pro všechny