jak-se-projevuje-srdecni-tamponada-priznaky-projevy-symptomyTamponáda srdce (srdeční tamponáda) je definována jako rychlé nahromadění tekutiny v osrdečníku (perikardiální dutině, perikardiálním vaku), omezující plnění komor natolik, že je život ohrožující v důsledku zhroucení cirkulace v důsledku snižování srdečního výdeje. Nejčastější příčinou jsou metastatická postižení perikardu (osrdečníku) při nádorovém onemocnění plic, další příčinou může být ruptura myokardu poškozeného předchozím infarkterm. 

___

___

Mezi další příčiny řadíme zmnožení perikadiální tekutiny při urémii (hromadění odpadních látek v krvi při selhání ledvin), nebo krvácením do perikardiální dutiny při poranění srdce např. při různých lékařských výkonech, penetrujících zraněních apod. Klinický obraz je hodně závislý na rychlosti vzniku - čím rychlejší je naplnění osrdečníku tekutinou, tím je obraz dramatičtější. Diagnóza pomocí klinického obrazu a pomocí echokardiografie.  Léčba: život zachraňující punkce perikardu, v další etapě popřípadě chirurgický výkon (event. léčba vyvolávající příčiny).

Jak se projevuje tamponáda srdce - příznaky, projevy, symptomy

  • hypotenze – snížení krevního tlaku následuje šokový stav, který může záhy končit smrtí
  • známky srdečního selhávání
  • kolaps (ztráta vědomí)
  • tachykardie – zrychlena srdeční akce
  • zvýšená náplň krčních žil (známka městnání krve "před srdcem")
  • paradoxní puls = tep, jehož vlny jsou při nádechu menší než při výdechu
  • nález výpotku, tekutiny v perikardiálním vaku při echokardiografickém vyšetření
  • rozšíření srdečního stínu na RTG hrudníku

jak-se-projevuje-srdecni-tamponada-priznaky-projevy-symptomy

tamponada-srdce-lecba

jak-se-projevuje-srdecni-tamponada-priznaky-projevy-symptomy-pitva-2

jak-se-projevuje-srdecni-tamponada-priznaky-projevy-symptomy-pitva

Další články v této kategorii

MUDr. Zbyněk Mlčoch Alkoholik.cz Kuřákova plíce.cz Psychotesty on-line.cz Bezplatná právní poradna.cz Moje starosti.cz Rady a návody Bylinky pro všechny