jaterni-veno-okluzivni-choroba-nemoc-vod-priznaky-projevy-symptomyJaterní veno-okluzivní choroba (veno-okluzivní onemocnění, VOD, anglicky hepatic veno-occlusive disease) je stav, při kterém dojde k ucpání některé z malých cév v játrech. Často se vyskytuje jako komplikace při vysoko dávkované chemoterapii před transplantací kostní dřeně. Kromě chemoterapie může být příčinou i požití rostlinných alkaloidů, jako je pyrrolizidin (v některých bylinných čajích). 
___
___

Diagnostika: diagnózu stanovujeme pomocí ultrazvuku, tzv. Dopplera, který nám umožní vizualizovat průtok krve játry. Dále využíváme i laboratorních testů zaměřených na jaterní funkce a stanovení hladin bilirubinu.

První příznaky tohoto onemocnění byly popsány již v roce 1920, kdy lékaři zaznamenali případy jaterní veno-okluzivní nemoci u domorodců používajících rostliny obsahující alkaloidy k přípravě čajů. Později byl tento syndrom zaznamenán také u pacientů podstupujících chemoterapii před plánovanou transplantací kostní dřeně.

Léčba jaterní veno-okluzivní choroby je především podpůrná.


Jak se projevuje jaterní veno-okluzivní choroba, nemoc (VOD) - příznaky, projevy, symptomy

  • přibývání na váze

  • mírná hepatomegalie – zvětšení jater

  • ascites

  • zvýšení bilirubinu

  • selhání ledvinJaterní veno-okluzivní choroba, nemoc (VOD) - příznaky, projevy, symptomy

obrázky a fotografie budou doplněny v průběhu roku 2019

Další články v této kategorii

MUDr. Zbyněk Mlčoch Alkoholik.cz Kuřákova plíce.cz Psychotesty on-line.cz Bezplatná právní poradna.cz Moje starosti.cz Rady a návody Bylinky pro všechny