granuloma-annulare-priznaky-projevy-symptomyGranuloma annulare (anglicky granuloma annulare) je poměrně vzácné onemocnění, které postihuje kůži. Jedná se o autoimunitní onemocnění. Projevuje se jako načervenalé pupínky na kůži, které jsou uspořádány do kruhu nebo do prstence. Příčinou vzniku pupínků jsou bílé krvinky, které se shlukují v tenkých kapilárách těsně pod kůží.

___
___

Nejčastěji se toto onemocnění vyskytuje u žen. Není věkový rozdíl ve výskytu granuloma annulare. Nemoc byla poprvé popsána v roce 1895 Thomasem Colcottem Foxem avšak jako granuloma annulare označil toto onemocnění až Henry Radcliffe Crocker v roce 1902.
Granuloma annulare můžeme rozdělit na několik typů: lokalizovaný typ, generalizovaný typ, tzv. Patch typ, podkožní typ, perforující typ a granuloma annuluare u HIV pozitivních. Granuloma annulare postihuje jak populaci jinak zdravou, tak právě může postihovat jedince s poruchou imunity.
Diagnostika se provádí na základě níže uvedených příznaků. Abychom vyloučili jiná onemocnění, je vhodné udělat rozbory krve.
Léčba: Jelikož se jedná o nemoc, která ve většině případů spontánně vymizí, není nutná žádná léčba. Pokud vyrážka svědí, doporučují se lokálně krémy obsahující kortikoidy.


Jak se projevuje granuloma annulare - příznaky, projevy, symptomy

  • vyrážka

  • pálení v místě výskytu vyrážky

  • svědění v místě výskytu vyrážky

  • malé kruhové pupínky hlavně na zádech a na předloktí

  • vyrážka často i na kloubech

 

Granuloma annulare - obrázky, fotografie

obrázky a fotografie budou doplněny v průběhu roku 2019

Další články v této kategorii

MUDr. Zbyněk Mlčoch Alkoholik.cz Kuřákova plíce.cz Psychotesty on-line.cz Bezplatná právní poradna.cz Moje starosti.cz Rady a návody Bylinky pro všechny