Chladová kopřivka (latinsky urticaria e frigore, anglicky cold urticaria) je nepříliš časté chronické kožní onemocnění, které je charakterizováno typickým výsevem svědivých pupenů na místech vystavených chladu, mrazu či studené vodě. Jedná se o jednu z nejčastějších fyzikálních kopřivek. Kritická hodnota, potřebná k vyvolání chladové kopřivky, je nejčastěji kolem 0°C, méně často 10°C a více.
___
___
Tato kopřivka, která může být při koupání ve studené vodě spojena až s angioedémem a anafylaktickou reakcí, může provázet například hepatitídy B a C a lymfoproliferativní onemocnění v důsledku přítomnosti kryoglobulinů či chladových aglutininů v krvi. Touto chorobou trpí častěji ženy než muži. Část nemocných je v letních měsících roku bez výraznějších potíží. Urticaria e frigore může i samovolně vymizet. Chladovou alergií trpí i autor tohoto textu - MUDr. Michal Šnajdr.
Léčba: nejčastěji pravidelné podávání antihistaminik 2. generace (cetirizin, loratadin) s důrazem na užití antihistaminik preventivně před expozicí chladem. S výhodou užívat vhodné krémy (na mastné bázi, měsíčková mast apod.) v zimním období, vyhýbat se prudkým změnám teplot, fyzikální léčba (např. střídavé sprchy). Jako prevence také ochrana zejm. obličeje a rukou před působením větru či mrazu. Možno užít i tricyklická entidepresiva, kortikosteroidy, při anafylaktickém šoku adrenalin.
Jak se projevuje chladová kopřivka – příznaky, projevy, symptomy
-
zarudnutí kůže na místech vystavených chladu (nezakrytá místa lidského těla, tedy nejčastěji obličej a ruce)
-
výsev svědivých pupenů, tzv. pomfů (urtik) na postižených místech
-
otok těchto míst
-
někdy až popraskání kůže
-
ojediněle také dechové obtíže
-
kopřivka způsobená chladem se nejčastěji objevuje během minut v místě podráždění
-
kopřivka přetrvává méně než 2 hodiny po expozici chladu
-
pacient může mít potíže při přechodu z tepla do zimy i naopak
-
pozor, může se objevit i v parných teplých dnech např. při koupání ve studené vodě!
-
zmrzlina či studené nápoje mohou vyvolat otok rtů a jazyka