nevus-spitzove-benigni-juvenilni-melanom-priznaky-projevy-symptomyNévus Spitzové (benigní juvenilní melanom, anglický Spitz nevus) Névus Spitzové je benigní (nezhoubný) melanocytární névus. Tento typ névu je tvořen melanocyty (buňky produkující kožní barvivo) a postihujíce epidermis a dermis (kůži a podkoží). Toto onemocnění je pojmenováno podle patoložky Sophie Spitzové, která jej poprvé popsala v roce 1948.
___
___

Névy Spitzové nejsou příliš časté. Vyskytuje se v průměru 1,4 případů na 100 000 obyvatel. Pro zajímavost maligní melanom se vyskytuje s četností 25,4 případů na 100 000 obyvatel. Obvykle postihne lidi okolo 20 let.

Příčina těchto névů není dosud známá. Existuje teorie, že jejich vskyt souvisí s opalováním, ale tato teorie není ověřená. Byly provedeny i genetické studie, které však neodhalily žádnou genetickou příčinu.

Diagnostika se provádí na základě vyšetření dermatologem pomocí dermatoskopu a následně je nutné také vyšetřit lézi histologicky, abychom vyloučili zhoubný nádor kůže.

Léčba: vzhledem k tomu, že se jedná o nezhoubné onemocnění, není nutná žádná léčba.


Jak se projevuje névus Spitzové, benigní juvenilní melanom - příznaky, projevy, symptomy

  • vyskytuje se nejčastěji u dětí a mladých dospělých

  • postihuje obličej a koncové části těla – akra (nos, konečky prstů)

  • pupínky červené až červenohnědé barvy

  • rychle rostou, po dosažení určité velikosti (i 1-2cm se dále nezvětšují)

  • obtížně odlišitelný od maligního melanomuNévus Spitzové, benigní juvenilní melanom - příznaky, projevy, symptomy

obrázky a fotografie budou doplněny v průběhu roku 2019

Další články v této kategorii

MUDr. Zbyněk Mlčoch Alkoholik.cz Kuřákova plíce.cz Psychotesty on-line.cz Bezplatná právní poradna.cz Moje starosti.cz Rady a návody Bylinky pro všechny