alopecie-plesatost-holohlavost-priznaky-projevy-symptomy-obrazekAlopecie je neinfekční kožní onemocnění, které způsobuje ohraničené vypadávání vlasů. Toto onemocnění je poměrně časté a trpí jím muži i ženy. Příčin vypadávání vlasů je mnoho, mezi nejčastější patří vrozené genetické vlastnosti, psychický i fyzický stres, nedostatek vitamínů, špatné stravování a další. Typy vlasů se samozřejmě během života mění. Lanugo, jemné vlásky pokrývající hlavu plodu, se před pubertou mění na tzv. vlasy velusové, které jsou velmi jemné a nepigmentované.

___

___

V období puberty se vytváří silné pigmentované vlasy zvané terminální. Údaje o tom, kolik může zdravému člověku vypadnout vlasů, se různí, ale nejčastěji se uvádí okolo 100 vlasů za den, po umytí to může být až 300. Nad tento počet již hovoříme o nefyziologické ztrátě vlasů, která trápí až polovinu populace, zhruba 60 % mužů a 30 % žen.

Léčba: důležitá je zde prevence vypadávání vlasů (pozor na barvení a aplikaci různých chemických přípravků na vlasy, omezit kulmování, žehlení a fénování vlasů, do svého jídelníčku zařadit hodně zeleniny a ovoce, luštěniny, bílé maso a ryby, vitaminy, minerály, stopové prvky, aminokyseliny a další). Doporučují se také detoxikační bylinné čaje např. z kopřivy, máty nebo šalvěje, které se však pijí jen dočasně. S výhodou lze použít kosmetika na přírodní bázi, vhodná jsou také vlasová tonika, která mají antibakteriální a dezinfekční účinky. Farmakologicky v některých případech užívání lokálních kortikosteroidů, retinoidů (deriváty vitaminu A), ev. UV záření typu A (terapie PUVA).

Jak se projevuje alopecie – příznaky, projevy, symptomy

  • ohraničená ztráta vlasů

  • typicky okrouhlá lysá ložiska

  • zpočátku jsou tato ložiska rozmístěna samostatně

  • později lysá ložiska splývají

  • na okrajích ložisek tzv. vykřičníkové vlasy (vlasy zkrácené a ztenčené)

  • kůže je v rozsahu ložisek jemná, hladká, bez šupin

  • někdy vypadnou vlasy na celé hlavě - alopecia totalis

  • výjimečně úplná ztráta ochlupení - alopecia universalis

  • vypadávání v důsledku fyzické námahy vlasů - trakční alopecie 

 

Alopecie, plešatost, holohlavost - fotografie, obrázek

Další články v této kategorii

MUDr. Zbyněk Mlčoch Alkoholik.cz Kuřákova plíce.cz Psychotesty on-line.cz Bezplatná právní poradna.cz Moje starosti.cz Rady a návody Bylinky pro všechny