decubitus prolezenina fotografie priznaky projevy symptomy pricina lecbaDecubity neboli proleženiny (anglicky decubitus ulcer, bed sore) jsou nekrózy (odumření) kůže a podkožních struktur způsobená stálým tlakem, který zabraňuje prokrvování dané oblasti. Nejčastěji postihují dlouhodobě ležící pacienty v místech, kde výstupky kostí tlačí na kůži, např. nad kostí křížovou, kyčelní, sedací nebo na patách.

___

___

Onemocnění se vyvíjí od pouhého zarudnutí až k hlubokým vředům, které se velmi obtížně hojí. Decubitus se může objevit i u zdravých lidí, například dlouhotrvajícím tlakem sádry či nevhodné zubní protézy.

Diagnostika: provádí se na základě klinického obrazu kožního defektu.

Léčba: důležité je odstranění odumřelé tkáně, důkladné čištění rány a podpora hojení epitelizačními a granulačními mastmi. V případě infekce se používají antibiotické masti. Z důvodu obtížnosti léčby je nejdůležitější zabránit vzniku dekubitů. Prevencí je pravidelné polohování ležících pacientů, důkladná hygiena, používání speciálních matrací a podložek a hlavně zlepšení celkového stavu pacienta.

 

 

Jak se projevuje decubitus – příznaky, projevy, symptomy:

  • nejprve zarudnutí kůže

  • červeně zbarvené ložisko s olupováním kůže (deskvamací)

  • hnědočerná ložiska nekrotické tkáně

  • hluboký vřed (ulcus), který může zasahovat až ke svalu

  • při infekci hnilobný zápach a rozbřednutí tkáně

 

Dekubitus, proleženina - fotografie, obrázky

obrázky a fotografie budou doplněny v průběhu roku 2019

Další články v této kategorii

MUDr. Zbyněk Mlčoch Alkoholik.cz Kuřákova plíce.cz Psychotesty on-line.cz Bezplatná právní poradna.cz Moje starosti.cz Rady a návody Bylinky pro všechny