Lichenoidní dermatitidy (anglicky lichenoid dermatitis) jsou širokou skupinou kožních onemocnění, jejichž hlavním zástupcem je lichen ruber. Typů tohoto onemocnění je mnoho a mohou se i navzájem kombinovat. Jejich společným znakem je svědící exantém (vyrážka) tvořený plochými růžovými papulami (pupeny).
___
___
Můžeme sem zařadit i posttransplantační kožní reakci štěpu proti hostiteli a lichenoidní polékové exantémy. Ostatní lichenoidní dermatitidy vznikají na imunologickém podkladě. Výskyt je převážně u dospělých.
Diagnostika: Je založena na klinickém obrazu onemocnění, při histopatologickém vyšetření kůže jsou nalezeny typické změny. Důležitá je i anamnéza, kdy se snažíme pátrat po příčině (infekce, léky, …).
Léčba: Základem je odstranění vyvolávajícího faktoru (např. změna léků). Další léčba je lokální – lokální kortikoidy ve formě mastí a krémů, imunomodulancia, lokální anestetika, fotochemoterapie, celkově pak retinoidy.
Jak se projevuje lichenoidní dermatitida – příznaky, projevy, symptomy:
-
svědící vyrážka tvořená růžovými až červenými plochými papulami hlavně na zápěstí, dorsu nohou a kolem kotníků, mohou být ale i na trupu, končetinách, hýždích, ploskách nohou, ve vlasaté části hlavy atd.
-
ložiska mohou být různě velká, mohou i splývat
-
vznik nových papul je spojen se škrábáním či drážděním oděvem
-
změny na nehtech (ztenčení, rýhování, třepení)
-
enantém (skvrny na sliznicích) na sliznici dutiny ústní a genitálu
-
při hojení mohou vznikat jizvy
-
alopecie (ztráta vlasů)
Lichenoidní dermatitida - fotografie, obrázky
obrázky a fotografie budou doplněny v průběhu roku 2019