lichenoidni dermatitida priznaky projevy symptomy pricina lecbaLichenoidní dermatitidy (anglicky lichenoid dermatitis) jsou širokou skupinou kožních onemocnění, jejichž hlavním zástupcem je lichen ruber. Typů tohoto onemocnění je mnoho a mohou se i navzájem kombinovat. Jejich společným znakem je svědící exantém (vyrážka) tvořený plochými růžovými papulami (pupeny).

___

___

Můžeme sem zařadit i posttransplantační kožní reakci štěpu proti hostiteli a lichenoidní polékové exantémy. Ostatní lichenoidní dermatitidy vznikají na imunologickém podkladě. Výskyt je převážně u dospělých.

Diagnostika: Je založena na klinickém obrazu onemocnění, při histopatologickém vyšetření kůže jsou nalezeny typické změny. Důležitá je i anamnéza, kdy se snažíme pátrat po příčině (infekce, léky, …).

Léčba: Základem je odstranění vyvolávajícího faktoru (např. změna léků). Další léčba je lokální – lokální kortikoidy ve formě mastí a krémů, imunomodulancia, lokální anestetika, fotochemoterapie, celkově pak retinoidy.

 

 

Jak se projevuje lichenoidní dermatitida – příznaky, projevy, symptomy:

  • svědící vyrážka tvořená růžovými až červenými plochými papulami hlavně na zápěstí, dorsu nohou a kolem kotníků, mohou být ale i na trupu, končetinách, hýždích, ploskách nohou, ve vlasaté části hlavy atd.

  • ložiska mohou být různě velká, mohou i splývat

  • vznik nových papul je spojen se škrábáním či drážděním oděvem

  • změny na nehtech (ztenčení, rýhování, třepení)

  • enantém (skvrny na sliznicích) na sliznici dutiny ústní a genitálu

  • při hojení mohou vznikat jizvy

  • alopecie (ztráta vlasů)

 

Lichenoidní dermatitida - fotografie, obrázky

obrázky a fotografie budou doplněny v průběhu roku 2019 

Další články v této kategorii

MUDr. Zbyněk Mlčoch Alkoholik.cz Kuřákova plíce.cz Psychotesty on-line.cz Bezplatná právní poradna.cz Moje starosti.cz Rady a návody Bylinky pro všechny