Ekzém z opotřebování (dráždivá kontaktní dermatitida, ekzém žen v domácnosti, iritační kontaktní dermatitida, anglicky irritant contact dermatitis) je jednou z forem tzv. chronické kontaktní iritační dermatitidy, konkrétně se jedná o chemickou formu. Často je také nazývána ekzémem, či vyrážkou žen v domácnosti, které používají spoustu chemických čisticích prostředků bez použití ochranných prostředků, jako jsou např. gumové rukavice.
___
___

Diagnóza se odvíjí od důkladného odebrání anamnézy. Příčina: nejčastějšími dráždidly jsou rozpouštědla (alkohol, xylen, terpentýn, estery, aceton, ketony a další), řezné kapaliny (oleje, elegantní vodní bázi kovoobráběcí kapaliny s povrchově aktivních látek), latex, petrolej, ethylenoxid, alkálie (čističe odpadů, silné mýdlo), prací prostředky.
Léčba: spočívá v odstranění příčiny a používání ochranných prostředků. Lze ji také podpořit používáním zklidňujících a regeneračních mastí či krémů.

Jak se projevuje vyrážka, ekzém žen v domácnosti - příznaky, projevy, symptomy

  • přesušená kůže
  • zarudnutí pokožky
  • někdy se mohou vyskytnout puchýřky
  • postupně se může vyvinout tzv. otužení, kdy si kůže v podstatě na dráždivou látku zvykne a postupně zhrubne a zvýšeně se olupuje

 

Ekzém z opotřetování, opotřebení - obrázek, fotografie


Další články v této kategorii

MUDr. Zbyněk Mlčoch Alkoholik.cz Kuřákova plíce.cz Psychotesty on-line.cz Bezplatná právní poradna.cz Moje starosti.cz Rady a návody Bylinky pro všechny