darierova-nemoc-darierova-choroba-priznaky-projevy-symptomyDarierova nemoc (anglicky Darier's disease, anglická zkratka DAR, další anglické ekvivalenty Darier–White disease, Dyskeratosis follicularis, Keratosis follicularis) také známá jako dyskeratosis follicularis je dědičné onemocnění. Je pojmenováno podle jejím objeviteli, francouzském dermatologovi, Ferdinandu - Jeanovi Darierovi. Darierova nemoc se vyznačuje tmavými „strupovitými“ skvrnami na kůži. Někdy mohou být tyto krusty naplněny hnisem.
___
___

Nejčastěji se toto onemocnění vyskytuje v lehké formě, kdy je postižena pouze kůže a zhoršuje se ve vlhku, při stresu nebo při nošení přiléhavého oblečení. Může se však vyskytnout také v kombinaci s jinými projevy, jako jsou např. poruchy tvaru nehtů. Nemoc postihuje stejně muže i ženy. Často začíná již v průběhu dospívání.
Diagnostika se odvíjí od níže uvedených příznaků. Dále jelikož se jedná o dědičné onemocnění, můžeme využít genetické vyšetření.
Lékem volby u těžkých případů jsou perorální retinoidy. Pokud krusty praskají a hnisají, můžeme podat lokální antibiotika. Během akutní fáze je možné podat kortikoidy pro zmírnění zánětlivého procesu. U lehkých forem je léčba pouze preventivní, kdy se doporučuje vyhýbat se slunci, vlhku a nošení přiléhavého oblečení.
Příznaky
• krusty na kůži
• někdy léze hnisají
• nejčastěji postihuje kůži na hrudi, krku, zádech, uších, čele a tříslech
• nehty jsou lámavé
• vyrážka se zhoršuje teplem, vlhkostí a působením slunečního záření

Další články v této kategorii

MUDr. Zbyněk Mlčoch Alkoholik.cz Kuřákova plíce.cz Psychotesty on-line.cz Bezplatná právní poradna.cz Moje starosti.cz Rady a návody Bylinky pro všechny