acrokeratosis-verruciformis-priznaky-projevy-symptomyAcrokeratosis verruciformis je vzácné onemocnění, které je dědičné. Jedná se o poruchu keratinizace, tedy rohovatění pokožky. Toto onemocnění bylo popsáno již v roce 1931, ale podrobného prozkoumání se mu dostalo až mezi lety 1947 až 1962.
___
___

Někdy může být acrokeratosis verruciformis zaměněna za keratosis folicularis (Darierovo onemocnění), které má velmi podobný vzhled lézí. Nemůžeme říci, u kterého pohlaví se onemocnění vyskytuje častěji. Typicky se však objevuje již v dětství, ovšem nástup může být opožděn a první příznaky se mohou objevit až po padesátce.

Diagnostika: při diagnostice se spoléháme především na genetické testy, kde zjišťujeme vadu genu zodpovědném za keratinizaci. Dále se řídíme níže uvedenými příznaky.

Léčba je pouze symptomatická, jelikož se jedná o vadu v genetické výbavě. Důležitá je také prevence a včasný záchyt onemocnění.


Jak se projevuje Acrokeratosis verruciformis - příznaky, projevy, symptomy

  • poruchy keratinizace

  • „plochá“ kůže

  • léze připomínají bradavice

  • nejčastěji se vyskytuje na hřbetu rukou a nohou


Acrokeratosis verruciformis - obrázky, fotografie

obrázky a fotografie budou doplněny v průběhu roku 2019

Další články v této kategorii

MUDr. Zbyněk Mlčoch Alkoholik.cz Kuřákova plíce.cz Psychotesty on-line.cz Bezplatná právní poradna.cz Moje starosti.cz Rady a návody Bylinky pro všechny