buschke-loewensteinuv-tumor-priznaky-projevy-symptomy-obrazek-fotografieBuschke-Loewensteinův tumor (anglicky giant condylomata accuminata, GCBL) byl poprvé popsaný Buschkme a Löwensteinem již v roce 1925. Kondylomata jsou vlastně genitální bradavice. Buschke-Loewensteinův tumor jsou obří kondylomata vznikající velmi pomalu. Tyto bradavice jsou poměrně invazivní a rostou do hloubky. Můžeme je najít často na penisu a v anogenitální oblasti (tedy mezi genitálem a konečníkem).
___
___

GCBL jak již bylo uvedeno výše, roste velmi pomalu, zato do hloubky a pouze zřídka metastázuje. Vyskytuje se, jak u mužů, tak u žen. Hlavním činitelem podílejícím se na vzniku tohoto tumoru je lidský papilomavirus, známější pod zkratkou HPV (konkrétně jde o typ 6 a 11, méně častěji jde o typ HPV 16 a 18). Dále se na rozvoji příznaků může podílet špatná hygiena či chronické podráždění postižené oblasti.

Pokud se Buschke-Loewensteinův tumor GCBL neléčí, může být v oblasti postižení prorostený velmi do hloubky a může postihnout až pánevní orgány a kostní struktury. Bohužel i přes léčbu může být úmrtnost vysoká, jelikož GCBL často recidivuje. Častěji se GCBL vyskytují u mužů a postihují penis.

Diagnostika je prováděna na základě fyzikálního vyšetření a odebrání materiálu k histologickému vyšetření, které potvrdí změny způsobené HPV. Léčba zahrnuje, jak lokální aplikaci léčiva, tak chirurgické řešení, kdy dojde k odstranění tumoru.

 

Jak se projevuje Buschke-Loewensteinův tumor - příznaky, projevy, symptomy

  • záleží na místě a stupni postižení

  • bolest v oblasti pánve

  • perianální sekrece – výtok v oblasti řitního otvoru

  • krvácení

  • poškození řitního svěrače v důsledku prorůstání tumoru a s tím spojený únik stolice

  • mohou se vyskytovat rovněž v okolí tumoru abscesy


Buschke-Loewensteinův tumor - obrázky, fotografie


obrázky a fotografie budou doplněny v průběhu roku 2019

Další články v této kategorii

MUDr. Zbyněk Mlčoch Alkoholik.cz Kuřákova plíce.cz Psychotesty on-line.cz Bezplatná právní poradna.cz Moje starosti.cz Rady a návody Bylinky pro všechny