Buschke-Loewensteinův tumor (anglicky giant condylomata accuminata, GCBL) byl poprvé popsaný Buschkme a Löwensteinem již v roce 1925. Kondylomata jsou vlastně genitální bradavice. Buschke-Loewensteinův tumor jsou obří kondylomata vznikající velmi pomalu. Tyto bradavice jsou poměrně invazivní a rostou do hloubky. Můžeme je najít často na penisu a v anogenitální oblasti (tedy mezi genitálem a konečníkem).
___
___
GCBL jak již bylo uvedeno výše, roste velmi pomalu, zato do hloubky a pouze zřídka metastázuje. Vyskytuje se, jak u mužů, tak u žen. Hlavním činitelem podílejícím se na vzniku tohoto tumoru je lidský papilomavirus, známější pod zkratkou HPV (konkrétně jde o typ 6 a 11, méně častěji jde o typ HPV 16 a 18). Dále se na rozvoji příznaků může podílet špatná hygiena či chronické podráždění postižené oblasti.
Pokud se Buschke-Loewensteinův tumor GCBL neléčí, může být v oblasti postižení prorostený velmi do hloubky a může postihnout až pánevní orgány a kostní struktury. Bohužel i přes léčbu může být úmrtnost vysoká, jelikož GCBL často recidivuje. Častěji se GCBL vyskytují u mužů a postihují penis.
Diagnostika je prováděna na základě fyzikálního vyšetření a odebrání materiálu k histologickému vyšetření, které potvrdí změny způsobené HPV. Léčba zahrnuje, jak lokální aplikaci léčiva, tak chirurgické řešení, kdy dojde k odstranění tumoru.
Jak se projevuje Buschke-Loewensteinův tumor - příznaky, projevy, symptomy
-
záleží na místě a stupni postižení
-
bolest v oblasti pánve
-
perianální sekrece – výtok v oblasti řitního otvoru
-
krvácení
-
poškození řitního svěrače v důsledku prorůstání tumoru a s tím spojený únik stolice
-
mohou se vyskytovat rovněž v okolí tumoru abscesy
Buschke-Loewensteinův tumor - obrázky, fotografie
obrázky a fotografie budou doplněny v průběhu roku 2019