cornu cutaneum priznaky projevy symptomy 1Kožní roh, latinsky cornu cutaneum (anglicky cutaneous horn) je neobvyklý keratinizovaný nádor kůže, který vzhledem připomíná nejčastěji roh, jindy zase dřevo nebo korál. Afekce je charakterizována výraznou hyperkeratózou. Původ je různý, často se jedná o formu solární keratózy (způsobená slunečním zářením), veruku (bradavice) nebo jiný proces.

___

___

Velikost bývá do 1 cm, historicky jsou však popsány případy kožních rohů délky přes 10 cm. Ačkoli jsou nejčastěji benigního (nezhoubného) charakteru, jsou řazeny ke kožním prekancerózám (stav předcházející vzniku zhoubného nádoru).

Diagnostika - diagnózu lze stanovit na základě charakteristického vzhledu afekce a histologického vyšetření tkáně odebrané z postiženého místa.

Léčba - jelikož je roh tvořen keratinem, lze jej jednoduše odstranit za sterilních podmínek břitem. Jednak základní onemocnění a případný zhoubný nádor spodiny je třeba radikálně řešit. V takovém případě může léčba zahrnovat chirurgické odstranění, ozařování i podání chemoterapie.

 

Jak se projevuje kožní roh, latinsky cornu cutaneum - příznaky, projevy, symptomy

- tvrdá, nebolestivá kožní afekce připomínající roh, dřevo či korál
- lokalizace afekce v místě vystaveném slunečnímu záření – ruce, obličej
- malý, ohraničený útvar
- nejčastěji velikost do 1 cm
- necitlivý na pohmat
- histologicky hyperkeratóza

 

Kožní roh, latinsky cornu cutaneum - fotografie, obrázek

cornu cutaneum priznaky projevy symptomy 2

Další články v této kategorii

MUDr. Zbyněk Mlčoch Alkoholik.cz Kuřákova plíce.cz Psychotesty on-line.cz Bezplatná právní poradna.cz Moje starosti.cz Rady a návody Bylinky pro všechny