___
___
Většinu symptomů způsobuje samička zákožky svrabové. Vrtá denně několik milimetrů dlouhé chodbičky ve stratum corneum, do kterých klade 2-3 vajíčka denně a zanechává zde skybaly. Larva se vylíhne za 3-5 dní a v dospělce se přemění do 3 týdnů. Samec je menší než samička, žije na povrchu kůže a brzy umírá. Samička žije asi 2 měsíce. Protože zákožka svrabová přijímá kyslík difuzí, nezanořuje se hlouběji do kůže. Vzhledem k imunitě, hygieně a škrábání je u postiženého v kůži stabilně přítomno jen 11-12 samiček zákožky. U imunosuprimovaných (imunitně oslabených) může však být počet mnohonásobně vyšší.
Mezi zvláštní formy svrabu můžeme zařadit scabies inkognita (u lidí s dobrými hygienickými návyky), scabies granulomatosa (představuje reakci imunitního systému na mrtvé zákožky), scabies norvegica (u imunosuprimovaných) a scabies crustosa (velice nakažlivá forma svrabu).
Jak se projevuje scabies, svrab - příznaky, projevy, symptomy
- velmi intenzivní až kruté noční svědění (pruritus)
- po zahřátí pod pokrývkou vyrážka na charakteristických místech kůže – zejména tam, kde je malá tloušťka kůže – genitál, třísla, podbřišek, kolem pupku, kolena, podpaží, zápěstí, lokty, prsní bradavky, mezi prsty ruky, v podpažní jamce.
- zážka dává přednost místům, kde je pokožka teplá, dobře prokrvená (viz výše)
- zpravidla současný výskyt u členů domácnosti a u všech sexuálních partnerů
- charakteristickým příznakem jsou chodbičky, které jsou většinou esovitého tvaru, bělošedavé barvy a délky 5–15 mm
- vyskytují se makuly, papuly, papulovezikuly, krustoskvamy, později exkoriace (poranění kůže škrábáním), dále se může vyskytovat ekzém, někdy malá tečkovitá hnisavá ložiska