svrab_priznaky_projevy_symptomy.jpgSvrab můžeme definovat jako infekční, svědivé, kožní onemocnění, jehož původcem je parazit Sarcoptes scabiei (samička zákožky svrabové). Zákožka svrabová pak v pokožce člověka vytváří chodbičky. V těchto chodbičkách samička kálí a klade vajíčka, ze kterých se za dalších 14 dní vyvinou dospělí jedinci. Působí menší epidemie v prostředí, kde je předpoklad většího pohybu lidí, v kombinaci s nižší úrovní hygieny. Mimo hostitele samička přežívá maximálně 2-3 dny, protože je velmi citlivá na vyschnutí a vlhko. Svrab patří také do skupiny chorob přenosných pohlavním stykem (STD). Inkubační doba je měsíc až měsíc a půl.
___
___
___

Většinu symptomů způsobuje samička zákožky svrabové. Vrtá denně několik milimetrů dlouhé chodbičky ve stratum corneum, do kterých klade 2-3 vajíčka denně a zanechává zde skybaly. Larva se vylíhne za 3-5 dní a v dospělce se přemění do 3 týdnů. Samec je menší než samička, žije na povrchu kůže a brzy umírá. Samička žije asi 2 měsíce. Protože zákožka svrabová přijímá kyslík difuzí, nezanořuje se hlouběji do kůže. Vzhledem k imunitě, hygieně a škrábání je u postiženého v kůži stabilně přítomno jen 11-12 samiček zákožky. U imunosuprimovaných (imunitně oslabených) může však být počet mnohonásobně vyšší.

Mezi zvláštní formy svrabu můžeme zařadit scabies inkognita (u lidí s dobrými hygienickými návyky), scabies granulomatosa (představuje reakci imunitního systému na mrtvé zákožky), scabies norvegica (u imunosuprimovaných) a scabies crustosa (velice nakažlivá forma svrabu).

Jak se projevuje scabies, svrab - příznaky, projevy, symptomy

  • velmi intenzivní až kruté noční svědění (pruritus)
  • po zahřátí pod pokrývkou vyrážka na charakteristických místech kůže – zejména tam, kde je malá tloušťka kůže – genitál, třísla, podbřišek, kolem pupku, kolena, podpaží, zápěstí, lokty, prsní bradavky, mezi prsty ruky, v podpažní jamce. 
  • zážka dává přednost místům, kde je pokožka teplá, dobře prokrvená (viz výše)
  • zpravidla současný výskyt u členů domácnosti a u všech sexuálních partnerů
  • charakteristickým příznakem jsou chodbičky, které jsou většinou esovitého tvaru, bělošedavé barvy a délky 5–15 mm
  • vyskytují se makuly, papuly, papulovezikuly, krustoskvamy, později exkoriace (poranění kůže škrábáním), dále se může vyskytovat ekzém, někdy malá tečkovitá hnisavá ložiska


OBRÁZKY A FOTOGRAFIE SVRABU ZDE

Další články v této kategorii

MUDr. Zbyněk Mlčoch Alkoholik.cz Kuřákova plíce.cz Psychotesty on-line.cz Bezplatná právní poradna.cz Moje starosti.cz Rady a návody Bylinky pro všechny