acrokeratosis-paraneoplastica-priznaky-projevy-symptomyAcrokeratosis paraneoplastica (anglicky acrokeratosis neoplastica) je kožní onemocnění, které je charakterizované psoriatiformními změnami rukou, nohou uších a nosu. Rovněž může postihovat nehty. Velmi se charakterem kožních změn podobá lupénce, od které je prakticky k nerozeznání.
___
___

Abychom mohli nemoc označit jako acrokeratosis paraneoplastica, musí být zároveň u pacienta zjištěn karcinom (rakovina) v oblasti hltanu, hrtanu či jícnu. Nezřídka se stává, že je acrokeratosis paraneoplastica zaměněna za tzv. Bazex-Dupré-Christol syndrom.

Diagnostika tohoto onemocnění je velmi složitá, vzhledem k jeho podobnosti s výše uvedenými stavy, jako je lupénka či Bazex-Dupré-Christol syndrom. Na toto onemocnění bychom měli myslet, pokud diagnostikujeme karcinom v oblasti horní části trávicí trubice.

Léčba spočívá v léčbě základního onemocnění, v tomto případě tedy karcinomu horní části trávicí trubice.

 

Jak se projevuje acrokeratosis paraneoplastica - příznaky, projevy, symptomy

  • je v podstatě doprovodným projevem karcinomu horní části trávicí trubice – tzv. parneoplastický syndrom

  • zarudnutí kůže v oblasti rukou, nohou, nosu, uší

  • zhrubění kůže v oblasti rukou, nohou, nosu, uší

  • nádor v oblasti jícnu, hrtanu, hltanu

  • změny tvaru nehtů


 

Acrokeratosis paraneoplastica - obrázky, fotografie

obrázky a fotografie budou doplněny v průběhu roku 2019

Další články v této kategorii

MUDr. Zbyněk Mlčoch Alkoholik.cz Kuřákova plíce.cz Psychotesty on-line.cz Bezplatná právní poradna.cz Moje starosti.cz Rady a návody Bylinky pro všechny