leukoderma-acquisitum-centrifugum-priznaky-projevy-symptomy-foto-fotografie-obrazekLeukoderma acquisitum centrifugum (halo névus, anglicky halo nevus)  je kožní změna, která je pojemnována podle toho, že vzhledem připomíná svatozář. Jedná se vlastně o znaménko, okolo kterého je zóna postrádající pigmentaci a proto připomíná svatozář. Halo névy se často vyskytují ve spojení s vitiligem (ztráta pigmentu kůže).
___
___

Příčina: Vznik halo névu není přesně jasný, ale předpokládá se, že za vznik jsou zodpovědné bílé krvinky tzv. CD8 + T-lymfocyty, které ničí buňky produkující pigment v kůži – melanocyty. Proč však bílé krvinky melanocyty ničí, není známo.
Halo névy se vyskytují přibližně u 1% populace, ale bylo zjištěno, že častější jsou u lidí s vitiligem, maligním melanomem nebo Turnerovým syndromem. Halo névus se vyskytuje stejně u mužů i u žen. Nejčastěji se začne objevovat v dospívání.
Diagnostika: halo névus diagnostikuje kožní lékař na základě důkladného vyšetření pacientovy kůže přístrojem – dermatoskopem.
Léčba: halo névy nezpůsobují pacientům žádné obtíže a nejsou pro ně nebezpečné. Jsou pouze kosmetickou vadou na kráse. Není tedy nutná žádná léčba. Je však důležité tyto névy sledovat, aby nedošlo k jejich malignímu zvratu. Pokud dojde ke změně vzhledu nebo vznikne v místě névu bolest, či léze svědí, měli by pacienti navštívit lékaře.

Jak se projevuje leukoderma acquisitum centrifugum - příznaky, projevy, symptomy, foto, fotografie, obrázek

  • kožní léze

  • ztráta pigmentu v okolí léze

  • často souvisí s vitiligem – ztrátou kožního pigmentu

  • nevytváří se kožní barvivo – melanin

  • možnost maligního zvratu

 

 

Leukoderma acquisitum centrifugum - obrázky, fotografie

obrázky a fotografie budou doplněny v průběhu roku 2019

Další články v této kategorii

MUDr. Zbyněk Mlčoch Alkoholik.cz Kuřákova plíce.cz Psychotesty on-line.cz Bezplatná právní poradna.cz Moje starosti.cz Rady a návody Bylinky pro všechny