Femoroacetabulární impingement syndrom (anglicky femoroacetabular impingement syndrome, FAI) je jednou z hlavních příčin vzniku osteoporózy kyčelního kloubu. Vzniká na podkladě „konfliktního“ styku mezi krčkem kosti stehenní a kloubní jamkou kyčelního kloubu, tzv. acetabulem.
___
___
Příčina: Tento konflikt je způsoben např. nadměrnou hloubkou kloubní jamky, či při nadměrné velikosti hlavice kosti stehenní. Může jít i o kombinaci obou těchto faktorů.
Diagnostika: Diagnózu určujeme jednak podle klinického vyšetření, ve kterém se zaměřujeme na níže uvedené příznaky a také zkoušíme pozitivitu tzv. předního, resp. zadního impingement testu. Rovněž můžeme pacienta vyšetřit ultrazvukem, při kterém posoudíme charakter hlavice stehenní kosti. Základním vyšetřením je však rentgen. K podrobnější představě o poměrech v kloubu nám přispěje CT vyšetření.
Léčba: Femoroacetabulární impingement syndrom můžeme léčit jednak konzervativně a jednak chirurgicky. Konzervativně doporučujeme šetření kloubu a chondroprotektiva. U chirurgického zákroku záleží na příčině vzniku syndromu.
Jak se projevuje femoroacetabulární impingement syndrom - příznaky, projevy, symptomy
-
bolestí v třísle při rotacích kyčelního kloubu
-
bolesti v třísle vsedě
-
bolest během či těsně po sportovních aktivitách
-
bolest může vyzařovat do laterálního stehna
-
citlivým příznakem je přehození zdravé končetiny přes nemocnou