femoroacetabularni-impingement-syndrom-priznaky-projevy-symptomyFemoroacetabulární impingement syndrom (anglicky femoroacetabular impingement syndrome, FAI) je jednou z hlavních příčin vzniku osteoporózy kyčelního kloubu. Vzniká na podkladě „konfliktního“ styku mezi krčkem kosti stehenní a kloubní jamkou kyčelního kloubu, tzv. acetabulem.
___
___

Příčina: Tento konflikt je způsoben např. nadměrnou hloubkou kloubní jamky, či při nadměrné velikosti hlavice kosti stehenní. Může jít i o kombinaci obou těchto faktorů.

Diagnostika: Diagnózu určujeme jednak podle klinického vyšetření, ve kterém se zaměřujeme na níže uvedené příznaky a také zkoušíme pozitivitu tzv. předního, resp. zadního impingement testu. Rovněž můžeme pacienta vyšetřit ultrazvukem, při kterém posoudíme charakter hlavice stehenní kosti. Základním vyšetřením je však rentgen. K podrobnější představě o poměrech v kloubu nám přispěje CT vyšetření.

Léčba: Femoroacetabulární impingement syndrom můžeme léčit jednak konzervativně a jednak chirurgicky. Konzervativně doporučujeme šetření kloubu a chondroprotektiva. U chirurgického zákroku záleží na příčině vzniku syndromu.


Jak se projevuje femoroacetabulární impingement syndrom - příznaky, projevy, symptomy

  • bolestí v třísle při rotacích kyčelního kloubu

  • bolesti v třísle vsedě

  • bolest během či těsně po sportovních aktivitách

  • bolest může vyzařovat do laterálního stehna

  • citlivým příznakem je přehození zdravé končetiny přes nemocnou

Další články v této kategorii

MUDr. Zbyněk Mlčoch Alkoholik.cz Kuřákova plíce.cz Psychotesty on-line.cz Bezplatná právní poradna.cz Moje starosti.cz Rady a návody Bylinky pro všechny