morbus-calve-legg-perthes-coxa-plana-priznaky-projevy-symptomy-20Calvé-Legg-Perthesova choroba, morbus Perthes (morbus Calvé-Legg-Perthes, coxa plana) je nejzávažnější a nejčastější avaskulární (bezcévní) kostní nekróza. Onemocnění bylo popsáno v roce 1910 německým lékařem Georgem Perthesem, francouzským lékařem Jacquesem Calvé a Američanem Arthurem T. Legem, kteří tuto chorobu popsali nezávisle na sobě.
___
___

Nekróza, jež v kosti vzniká je způsobena poruchou prokrvení proximální (horní) hlavice stehenní kosti, kdy centrum, jež má za úkol osifikovat kost, odumře (znekrotizuje) a je postupně přestavěno v živou kost. Jak si ale můžeme domyslet, takováto kost je mnohem méně kvalitní, než ta, která byla vystavěna normálně, což vede k předčasným deformitám v kloubu a také k artróze a častějším zlomeninám.

Vyskytuje se převážně u chlapců ve věku od 3 do 8 let a přibližně v 10% případů je oboustranná. Příčiny nedokrvení kosti nejsou dosud známy, ale dle probíhajících výzkumů je možné, že je na vině porucha srážení.

Diagnostika se provádí na základě RTG snímku, na kterém pozorujeme rozšíření kloubní štěrbiny, nepravidelnosti ve struktuře kloubu. Dále je možné použít scintigrafii, která je schopná určit onemocnění dříve než RTG. Pokud mám k dispozici, je možné využití magnetické rezonance či artrografie.

Léčba: v léčbě je možné využít jak konzervativního způsobu, který spočívá v odlehčení končetiny odstranění stažení svalů, tak chirurgické léčby.

 

Jak se projevuje Perthesova choroba, nemoc - příznaky, projevy, symptomy

 • začátek spojen s nebolestivým kulháním, které je způsobeno oslabením stehenního svalstva
 • přidává se mírná bolest v kyčli, kterou mám na svědomí chorobné stažení svalů okolo kyčelního kloubu
 • průběh je individuální, ale obecně platí, že čím mladší pacient, tím lepší průběh
 • rozlišujeme 4 stádia dle Waldenströma (tato stadia popsal dle RTG):
  • počáteční stadium: trvá asi 6 měsíců, kdy v kloubu proběhne proces ischemie a nekrózy
  • preradiologické stadium: hlavice se vytáčí směrem ven, jádro, ze kterého probíhá kostnatění, se zmenšuje, rozšiřuje se kloubní štěrbina a dochází k otokům svalů kolem kyčle
  • nekrotické stadium: většinou se projeví zlomeninou
  • stadium fragmentace: trvá asi 8 měsíců a dochází v něm k znovuobnovení cév
  • hojivé stadium (reosifikace): během něj začíná novotvorba kosti
  • reziduální stadium: konečný stav

Perthesova choroba, morbus Perthes, morbus Calvé-Legg-Perthes - obrázek, fotografie


Další články v této kategorii

MUDr. Zbyněk Mlčoch Alkoholik.cz Kuřákova plíce.cz Psychotesty on-line.cz Bezplatná právní poradna.cz Moje starosti.cz Rady a návody Bylinky pro všechny