Tenisový loket (entezopatie, laterální epikondylitida, latinsky epicondylitis humeri radialis, anglicky tennis elbow) je druh tendopatie (poškození tkání) úponových šlach. Příčinou jsou drobná poranění při zátěži (často chronické jednostranné přetěžování) i věkem pokračující degenerace úponů. Vyvolávající faktory např. práce s dorzální flexí (zvednuté zápěstí a dlaň nahoru) při nataženém lokti nebo bekhend s nedostatečným ohnutím v lokti, nedostatečné tlumení napětí při úderu.
___
___
Diagnostika: Diagnóza pomocí klinického obrazu, RTG snímek k vyloučení jiných příčin bolestivosti. Léčba: Terapie pomocí klidového režimu a následní rehabilitace, vyvarovat se pohybům vyvolávajícím potíže, jednostranné zátěži. Lokálně aplikujeme NSA léčiva (Ketoprofen, Fastum gel, Voltaren) popřípadě NSA per os (v tabletách) - Ketonal, Ibalgin, ad.. Je možné též nasadit ortézu (především při sportu) či epikondylární pásky. Úplné znehybnění není žádoucí. V závažnějších případech jsou možné lokální obstřiky kortikoidy, v krajním případě i operační řešení.
Jak se projevuje tenisový loket - příznaky, projevy, symptomy
- lokální bolestivost obzvláště v horní části loketního kloubu – jak při tlaku tak i pohybu (typicky bolest při dorzální flexi prostředníku proti odporu vyvolává bolest na zevním epikondylu (hrbol kosti pažní)
- bolest může vyzařovat do prstů
- noční bolesti nebývají přítomny
- úlevová poloha při mírně ohnutém lokti i zápěst
- nad kloubem může být viditelný i hmatný otok šlachových obalů
Rozdíl mezi tenisovým loktem a oštěpařským, golfovým loktem
Ekvivalentní název: