jak-se-projevuje-tenisovy-loket-priznaky-projevy-symptomyTenisový loket (entezopatie, laterální epikondylitida, latinsky epicondylitis humeri radialis, anglicky tennis elbow) je druh tendopatie (poškození tkání) úponových šlach. Příčinou jsou drobná poranění při zátěži (často chronické jednostranné přetěžování) i věkem pokračující degenerace úponů. Vyvolávající faktory např. práce s dorzální  flexí (zvednuté zápěstí a dlaň nahoru) při nataženém lokti nebo bekhend s nedostatečným ohnutím  v lokti, nedostatečné tlumení napětí při úderu.  

___

___

Diagnostika: Diagnóza pomocí klinického obrazu, RTG snímek k vyloučení jiných příčin bolestivosti. Léčba: Terapie pomocí klidového režimu a následní rehabilitace, vyvarovat se pohybům vyvolávajícím potíže, jednostranné zátěži. Lokálně aplikujeme NSA léčiva (Ketoprofen, Fastum gel, Voltaren) popřípadě NSA per os (v tabletách) - Ketonal, Ibalgin, ad.. Je možné též nasadit ortézu (především při sportu) či epikondylární pásky. Úplné znehybnění není žádoucí. V závažnějších případech jsou možné  lokální obstřiky kortikoidy, v krajním případě i operační řešení. 

 

Jak se projevuje tenisový loket - příznaky, projevy, symptomy

  • lokální bolestivost  obzvláště v horní části loketního kloubu – jak při tlaku tak i pohybu (typicky bolest při dorzální flexi prostředníku proti odporu vyvolává bolest na zevním epikondylu (hrbol kosti pažní)
  • bolest může vyzařovat do prstů
  • noční bolesti nebývají přítomny
  • úlevová poloha při mírně ohnutém lokti i zápěst
  • nad kloubem může být viditelný i hmatný otok šlachových obalů

 jak-se-projevuje-tenisovy-loket-priznaky-projevy-symptomy-2

 

Rozdíl mezi tenisovým loktem a oštěpařským, golfovým loktem

tenisovy-loket-osteparsky-golfovy-loket-rozdil

Ekvivalentní název:

tenisový loket = epicondylitis humeri radialis

Další články v této kategorii

MUDr. Zbyněk Mlčoch Alkoholik.cz Kuřákova plíce.cz Psychotesty on-line.cz Bezplatná právní poradna.cz Moje starosti.cz Rady a návody Bylinky pro všechny