jak-se-projevuje-impingement-syndrom-zamrzle-rameno-priznaky-projevy-symptomy-2Impingement syndrom neboli syndrom zamrzlého ramene (anglicky frozen shoulder syndrome) je bolestivé funkční postižení ramene způsobené přetížením a opakovaným drážděním úponů svalů tzv. „rotátorové manžety“ a tíhového váčku (bursa) ramenního kloubu, mohou se podílet i vrození anomálie či poúrazový stav.

___

___

Postižení je charakterizované otokem a prokrvácením do uvedených struktur, které vede k fibrotizaci a rupturám (vazivovatění a trhlinky) ve svalech. Dochází k omezení hybnosti a bolestivost až do té míry, že pacient má potíže při zvedání horní končetiny – tzv. bolestivý oblouk - painful arc (viz obrázek dole). Diagnostika: pomocí klinického nálezu, RTG ramenního kloubu, ultrazvuku rotátorové manžety popř. CT, MR, čí artroskopie ramenního kloubu.  Léčba: konzervativní postup spočívající klidový režim v akutní fázi a včasná rehabilitace (hrozí syndrom zmrzlého ramene), podávání nesteroidních antiflogistik popř. místní aplikaci kortikoidů s anestetiky. Při vyšším stupni postižení je na místě operační řešení.

Jak se projevuje zamrzlé rameno, impingement syndrom - příznaky, projevy, symptomy

  • bolesti na přední ploše ramenního kloubu a to zejména při elevaci (zvednutí) horní končetiny, především pak v úhlech  mezi 60-120° - PAINFUL ARC (viz obrázek níže)
  • omezení rozsahu pohybu (neschopnost se učesat, vyčistit zuby ad.)
  • noční bolesti – nemocní nemohou spát na postiženém rameni pro bolest
  • v pokročilých stádiích
    • otok,
    • zarudnutí,
    • změny tvaru kloubu (deformity)


Ekvivalentní název:
subakromiální tíseň

jak-se-projevuje-impigement-syndrom-zamrzle-rameno-priznaky-projevy-symptomy

Další články v této kategorii

MUDr. Zbyněk Mlčoch Alkoholik.cz Kuřákova plíce.cz Psychotesty on-line.cz Bezplatná právní poradna.cz Moje starosti.cz Rady a návody Bylinky pro všechny