tendinoza adduktoru kycle bolestive trislo priznaky projevy symptomy pricina lecbaTendinóza adduktorů kyčle (anglicky hip adductor tendinopathy) je pojem označující bolesti v tříslech, které velmi důvěrně zná většina sportovců, zejména fotbalistů a hokejistů. Vzniká z opakovaného přetěžování úponů těchto svalů při sportu. Adduktory kyčle je skupina svalů umožňující přitažení kyčelního kloubu (přinožení).

__

__

Patří mezi ně musculus pectineus, musculus adductor magnus, longus a brevis a dále musculus gracilis. Typické jsou bolesti, které vznikají na začátku zátěže, potom ustanou a znovu se objeví po zátěži.

Diagnostika: je založena na anamnéze a klinickém vyšetření ortopedem (bolest při addukci proti odporu).

Léčba: základem léčby je omezení zátěže, rehabilitační cvičení a podávání protizánětlivých léků (nesteroidní antiflogistika). Dále může pomoci termoterapie (koupele, gelové polštáře) a lokální aplikace kortikoidů ke svalovým úponům. Pokud potíže přetrvávají, je vhodné zvážit operační řešení.

 

Jak se projevuje bolestivé tříslo, tendinóza adduktorů kyčle – příznaky, projevy, symptomy:

  • bolest v třísle objevující se na začátku zátěže a po zátěži

  • bolest může vystřelovat do podbřišku nebo na vnitřní stranu stehna

  • bolest při tlaku dolních končetin k sobě proti odporu (addukce)

  • omezení pohybu v kyčli

  • omezení výkonnosti sportovce

 

Bolestivé tříslo, tendinóza adduktorů kyčle - fotografie, obrázek: 

obrázky a fotografie budou doplněny v průběhu roku 2019

Další články v této kategorii

MUDr. Zbyněk Mlčoch Alkoholik.cz Kuřákova plíce.cz Psychotesty on-line.cz Bezplatná právní poradna.cz Moje starosti.cz Rady a návody Bylinky pro všechny