noha kososvisla pes equinovarus priznaky projevy symptomyPes equinovarus congenitus, noha kososvislá (anglicky clubfoot) je nejčastější nepolohová vrozená vada nohy (1:1000) a 2. nejčastější vývojová vada v ortopedii. Může se jednat o vadu posturální (plně konzervativně korigovatelnou) či strukturální. Častěji jsou postiženi chlapci, v polovině případů postihuje obě nohy.

___

___

V 10 % je sdružena s jinými vrozenými vadami. Hlavním činitelem při vzniku a udržování této deformity je tah zadího svalu holenního (m. tibialis posteriori), dále mediální subluxace (podvrtnutí směrem dovnitř) v Chopartově kloubu a zkrácení Achillovy šlachy.

Diagnostika - tato diagnóza se nabízí hned po narození dítěte, kdy vidíme klasický obraz na nožičkách novorozence. Nožičky jsou stočeny jakoby do kornoutku. Je na zvážení ošetřujícího lékaře, zda pro upřesnění doplní rentgenové snímky.

Léčba - je založena na uvolnění svalových kontraktur a vazů a dosažení repozice (správného postavení) v talokalkaneonavikulárním kloubu. Začíná se konzervativně redresním sádrováním co nejdříve a po dobu 3 měsíců. Pokud se po této době povedlo nožičku zkorigovat, pokračuje se na míru připravenými ortézami.
Nebyla-li konzervativní léčba úspěšná, volíme chirurgické řešení, kdy jsou dva možné přístupy. První přístup postupuje ve více malých krocích a druhý vyřeší všechny polohové úchylky v jedné době.

 

Jak se projevuje noha kososvislá, pes equinovarus - příznaky, projevy, symptomy

  • noha v plantární flexi (jakoby na špičce)
  • pata menší, varózní (vytočená dovnitř) a vytažená vzhůru k zevnímu kotníku
  • zevní kotník je více vzadu a prominuje
  • na vnitřní straně v oblasti paty hluboké kožní rýhy
  • předonoží vytočené a ohnuté dovnitř
  • Achillova šlacha zkrácená a napnutá
  • hypotrofie lýtka
  • kratší ploska nohy

 

Noha kososvislá, pes equinovarus - fotografie, obrázek

fotografie a obrázky budou doplněny v průběhu roku 2019

 

Další články v této kategorii

MUDr. Zbyněk Mlčoch Alkoholik.cz Kuřákova plíce.cz Psychotesty on-line.cz Bezplatná právní poradna.cz Moje starosti.cz Rady a návody Bylinky pro všechny