forestierova-nemoc-priznaky-projevy-symptomyForestiérova choroba (difuzní idiopatická skeletální hyperostóza, ankylozující spondylóza, ankylozující hyperostóza, anglicky diffuse idiopathic skeletal hyperostosis, DISH) je nezánětlivé onemocnění postihující páteř. Nejčastěji postihuje hrudní a bederní páteř, ale samozřejmě může postihnout kterýkoli její úsek. Postižena jsou pouze obratlová těla a výběžky, ploténky zůstávají nedotčeny.

___

___

Příčina: přesná příčina onemocnění není známa. 
Abychom mohli onemocnění páteře označit jako difúzní idiopatickou skeletální hyperostózu, musí být osifikována aspoň čtyři sousedící obratlová těla.

Diagnostika: diagnózu tedy stanovujeme rentgenologicky, kdy se nám tento syndrom zobrazuje jako "roztavený vosk svíčky" podél páteře.

Léčba je založena na fyzioterapii a manipulativní terapii, které pomohou snížit bolestivost páteře a zvýšit rozsah pohybu. Od bolesti můžeme rovněž pacientům pomoci analgetiky.


Jak se projevuje difuzní idiopatická skeletální hyperostóza - příznaky, projevy, symptomy

  • tuhost páteře

  • omezení pohybu páteře

  • bolest zad

  • potíže jsou horší ráno

  • v případech postižení krční páteře mohou nastat potíže s polykáním v důsledku útlaku hltanu výstupky z páteře

 

 

Difuzní idiopatická skeletální hyperostóza - obrázek, fotografie

obrázky a fotografie budou doplněny v průběhu roku 2019

Další články v této kategorii

MUDr. Zbyněk Mlčoch Alkoholik.cz Kuřákova plíce.cz Psychotesty on-line.cz Bezplatná právní poradna.cz Moje starosti.cz Rady a návody Bylinky pro všechny