osteochondroza-priznaky-projevy-symptomyOsteochondróza (anglicky osteochondrosis) je onemocnění, které se řadí mezi ortopedická onemocnění postihující kloub. Vyskytuje se především u dětí a dospívajících. Je charakteristická dočasným přerušením výživy kosti, zejména její koncové části (epifýzy), vznikem nekrózy („mrtvé“ tkáně) a opětovným růstem kosti.

___

___

Příčina vzniku tohoto onemocnění není známá, ale nejčastěji se na vzniku podílí rychlý růst, dědičné vlivy, trauma, apod. Osteochondróza může postihovat kyčelní kloub (Perthesova nemoc), dále drobné klouby na noze (Köhlerova nemoc), páteř či jiné klouby v těle.
Diagnostika se odvíjí od níže uvedených příznaků a především od rentgenového vyšetření, na kterém můžeme pozorovat změny v oblasti postiženého kloubu.
Léčba: Při léčbě je velmi důležitá imobilizace. Pokud nám však vzniknou deformity v kloubu, je možné využít rovněž operačního řešení. Rovněž je důležitá rehabilitace.

 

Jak se projevuje osteochondróza - příznaky, projevy, symptomy

  • bolestivost postiženého kloubu

  • omezení pohyblivosti

  • otoky

  • deformity v kloubu

  • později artrotické poškození kloubu

 

Osteochondróza - příznaky, projevy, symptomy

obrázky a fotografie budou doplněny v průběhu roku 2019

Další články v této kategorii

MUDr. Zbyněk Mlčoch Alkoholik.cz Kuřákova plíce.cz Psychotesty on-line.cz Bezplatná právní poradna.cz Moje starosti.cz Rady a návody Bylinky pro všechny