skokanske koleno priznaky projevy symptomy pricina lecbaSkokanské koleno (anglicky jumper´s knee, patellar tendonitis, patellar tendinopathy), neboli tendinóza ligamentum patellae je onemocnění patelárního vazu (vazu čéšky) vznikající z jeho přetěžování. Dochází k němu nejčastěji u sportovců při doskocích. Ve vazu vzniká nejprve zánět a později i degenerativní změny.

__

__

Hlavním projevem je bolest lokalizovaná do oblasti spodní části čéšky (apex patellae), která je nejprve pouze pozátěžová, ale později doprovází i každodenní činnosti.

Diagnostika: je založena na anamnéze a klinickém vyšetření ortopedem.

Léčba: základem léčby je omezení zátěže, rehabilitační cvičení a dále podáváme protizánětlivé a antiedematózní (proti otoku) léky. Pokud potíže přetrvávají více než rok, je vhodné zvážit operační řešení. 

 

Jak se projevuje skokanské koleno, tendinóza ligamentum patellae – příznaky, projevy, symptomy:

  • lokalizovaná bolest kolene v oblasti spodní části čéšky

  • zvýšená citlivost čéšky na pohmat

  • prosáknutí v oblasti hrotu čéšky (apex patellae)

  • nejprve jsou bolesti přítomny jen po zátěži, postupně se objevují i při běžných činnostech (např. chůze do schodů) nebo v klidu

  • omezení výkonnosti sportovce

 

Tendinóza ligamentum patellae, skokanské koleno - fotografie, obrázky

obrázky a fotografie budou doplněny v průběhu roku 2019

Další články v této kategorii

MUDr. Zbyněk Mlčoch Alkoholik.cz Kuřákova plíce.cz Psychotesty on-line.cz Bezplatná právní poradna.cz Moje starosti.cz Rady a návody Bylinky pro všechny