facetovy-syndrom-priznaky-projevy-symptomyFacetový syndrom (anglicky facet syndrome) je onemocnění, které postihuje kloubní plochy na páteři a způsobuje tak potíže nejen ve smyslu bolesti páteře, ale také může postihovat míšní nervy. Nejčastěji se tento problém týká páteře krční a bederní. Vzhledem k tomu, že příznaky tohoto onemocnění jsou velmi podobné příznakům výhřezu ploténky, zánětu kloubů apod. je s nimi tento syndrom často zaměňován.
___
___

Diagnostika: Abychom mohli facetový syndrom správně diagnostikovat, musíme využít moderních zobrazovacích technik. Jednak je dobré provést základní rentgenové vyšetření, ovšem pro diagnostiku je základní vyšetření pomocí magnetické rezonance.

Léčba: Možností léčby je několik. Léčba se odvíjí od tíže příznaků a je tedy značně individuální. Jednak můžeme v lehčích případech přistoupit ke konzervativní léčbě (tedy nechirurgické), která je založena především na rehabilitaci a pravidelném cvičení. Dále je možné při akutním záchvatu podat léky proti bolesti. Ovšem pokud potíže přetrvávají a konzervativní terapie je neúčinná, přistupujeme k léčbě operační.

 

Jak se projevuje facetový syndrom - příznaky, projevy, symptomy

  • k epizodám může docházet i několikrát do roka

  • objevují se náhle

  • ztráta pružnosti páteře

  • bolesti páteře

  • nepohodlí v poloze v sedu, kdy se pacient opírá, příznaky se zlepšují při předklonu

  • bolest vystřeluje do nohou (zadní části stehna, hýždí), resp. do rukou

  • svalový spazmus


Facetový syndrom - obrázek, fotografie
další obrázky a fotografie budou doplněny v průběhu roku 2019

Další články v této kategorii

MUDr. Zbyněk Mlčoch Alkoholik.cz Kuřákova plíce.cz Psychotesty on-line.cz Bezplatná právní poradna.cz Moje starosti.cz Rady a návody Bylinky pro všechny