de-quervainova-nemoc-syndrom-priznaky-projevy-syndromDe Quervainova nemoc (anglicky De Quervain syndrome, De Quervain's tendonitis, De Quervain's tendosynovitis) - poprvé byla tato nemoc popsána de Quervainem již v roce 1895. Toto onemocnění je charakterizováno postižením šlach, především šlach svalů palce. Je tak omezen pohyb šlach svalů palce ruky. Onemocnění bývá příčinou bolestí a diskomfortu v oblasti zápěstí a ruky.
__
__

Příčina: často je příčinou chronické přetěžování zápěstí a ruky (např. při „myšování“). Většinou se vyskytuje u žen ve středním věku, ale může se projevit i u mužů v kterémkoli věku.

Diagnostika: Pokud bychom chtěli de Quervainovu nemoc správně diagnostikovat, musíme ji především odlišit od artritidy kloubu palce (zánětlivé onemocnění kloubu palce), dále bychom měli vyloučit zlomeniny, osteoporotické změny či artrózu v oblasti zápěstí.

Léčba: De Quervainovu nemoc lze léčit jednak neoperačními postupy, jako jsou lokální podání steroidů do kloubu, dočasné znehybnění palce dlahou a podáváním léků proti bolesti. Tato léčba však přináší úlevu pouze dočasnou a velmi často dochází k návratu potíží. Lépe je tedy využít operačního postupu, kdy chirurg protne zbytnělé obaly šlach. Po chirurgickém zákroku následuje rehabilitační péče.


Jak se projevuje De Quervainova nemoc, De Quervainův syndrom - příznaky, projevy, symptomy

  • týdny až měsíce trvající bolest lokalizovaná na palcové straně zápěstí

  • bolest se zvětšuje při pohybu palcem, který je kombinován s pohybem zápěstí do stran

  • citlivost na dotek

  • otok v uvedené oblasti

  • současné ohnutí palce a ohnutí zápěstí na malíkovou stranu vyvolá bolest

  • můžeme hmatat "třáskání a vrzání"De Quervainova nemoc, De Quervainův syndrom - obrázek, fotografie

 

obrázky a fotografie budou doplněny v průběhu roku 2019

Další články v této kategorii

MUDr. Zbyněk Mlčoch Alkoholik.cz Kuřákova plíce.cz Psychotesty on-line.cz Bezplatná právní poradna.cz Moje starosti.cz Rady a návody Bylinky pro všechny