Studentský loket (latinsky bursitis olecrani, anglicky elbow bump, student's elbow, baker's elbow, swellbow, water on the elbow, elbow bursitis) je ortopedické onemocnění, jehož podstatou je podráždění tzv. tíhového váčku kloubu, který se nachází v zadní části loketního kloubu. Hlavní funkcí je posun kůže proti kosti okovce (olekranu).
___
___

Příčina: Tíhový váček neboli burza je vyplněn výstelkou, která při podráždění, častých úrazech či nadměrném zatěžování může produkovat tekutinu, která způsobuje otok. Komplikací tohoto podráždění s následnou produkcí tekutiny je především infekce a následné zanícení této oblasti, které je doprovázeno vysokými teplotami.
Léčba se odvíjí od stádia onemocnění. Pokud jde pouze o počáteční podráždění je doporučeno aplikovat masti, či spreje, které tlumí bolest a snižují rezistenci. Pokud se objeví otok, je vhodnější aplikovat lék přímo do váčku pomocí injekční stříkačky. V případě zánětu je nutné váček rozříznout, vypláchnout hnis a podat antibiotika. Při častých recidivách se doporučuje chirurgické odstranění váčku.
 

Jak se projevuje studenstký loket - příznaky, projevy, symptomy

  • rezistence (pocit tlaku či napětí) v zadní části loketního kloubu, která je způsobena tekutinou
  • lokální otok loketního kloubu
  • v některých případech i bolestivost, která se zvyšuje s přítomností zánětu
  • zarudnutí v případě infekce
  • teploty v případě zanícení
 

Studenstký loket - obrázek, fotografie

Další články v této kategorii

MUDr. Zbyněk Mlčoch Alkoholik.cz Kuřákova plíce.cz Psychotesty on-line.cz Bezplatná právní poradna.cz Moje starosti.cz Rady a návody Bylinky pro všechny