krcni-zebro-priznaky-projevy-symptomyKrční žebro (cervikální žebro, latinsky costa cervicalis, anglicky cervical rib) je anatomická odchylka, která spočívá v růstu žebra ze 7. krčního obratle. Jde o anomálii, jež poměrně často souvisí s tzv. syndromem horní hrudní apretury (TOS), který dráždí, popř. utlačuje nervově-cévní svazek v podklíčkové oblasti. Tento problém se vyskytuje asi jen u 1% populace a častěji u žen.
___
___

Takovéto žebro může být jak jednostranné, tak i oboustranné. Určení diagnózy může být někdy komplikováno tím, že se nemusí jednat o žebro resp. kost jako takovou, ale pouze vazivový pruh, který sice způsobuje stejné potíže, ale není zobrazitelný na RTG. 
Léčba: K léčbě se využívají fyzikální metody, jako je ultrazvuk, elektrické stimulace, prohřívání, protahovací cvičení, korekce postoje. V krajním případě lze přistoupit také k chirurgickému řešení. K potlačení bolesti se dají použít protizánětlivé léky, tzv. nesteroidní antiflogistika NSA (např. Ibalgin, Brufen, Ketonal, …), popř. myorelaxancia, která uvolňují svalové napětí (Mydocalm, Myolastan).

Jak se projevuje krční žebro - příznaky, projevy, symptomatologie

  • slabost svalů ruky z důvodu útlaku nervové pleteně
  • necitlivost nebo brnění horní končetiny
  • pozitivní Adsonův manévr (vymizení pulzace na horní končetině při otočení hlavy na postiženou stranu, přičemž pacient má ruce připaženy)
  • bolest krku
  • bolesti hlavy
  • studené ruce

Krční žebro - obrázek, fotografie

krcni-zebro-priznaky-projevy-symptomy
 

Další články v této kategorii

MUDr. Zbyněk Mlčoch Alkoholik.cz Kuřákova plíce.cz Psychotesty on-line.cz Bezplatná právní poradna.cz Moje starosti.cz Rady a návody Bylinky pro všechny