Krční žebro (cervikální žebro, latinsky costa cervicalis, anglicky cervical rib) je anatomická odchylka, která spočívá v růstu žebra ze 7. krčního obratle. Jde o anomálii, jež poměrně často souvisí s tzv. syndromem horní hrudní apretury (TOS), který dráždí, popř. utlačuje nervově-cévní svazek v podklíčkové oblasti. Tento problém se vyskytuje asi jen u 1% populace a častěji u žen. ___ ___
Takovéto žebro může být jak jednostranné, tak i oboustranné. Určení diagnózy může být někdy komplikováno tím, že se nemusí jednat o žebro resp. kost jako takovou, ale pouze vazivový pruh, který sice způsobuje stejné potíže, ale není zobrazitelný na RTG.
Léčba: K léčbě se využívají fyzikální metody, jako je ultrazvuk, elektrické stimulace, prohřívání, protahovací cvičení, korekce postoje. V krajním případě lze přistoupit také k chirurgickému řešení. K potlačení bolesti se dají použít protizánětlivé léky, tzv. nesteroidní antiflogistika NSA (např. Ibalgin, Brufen, Ketonal, …), popř. myorelaxancia, která uvolňují svalové napětí (Mydocalm, Myolastan).
Jak se projevuje krční žebro - příznaky, projevy, symptomatologie
slabost svalů ruky z důvodu útlaku nervové pleteně
necitlivost nebo brnění horní končetiny
pozitivní Adsonův manévr (vymizení pulzace na horní končetině při otočení hlavy na postiženou stranu, přičemž pacient má ruce připaženy)