Dupuytrenova kontraktura, DK, palmární fibromatóza, benigní neoplastická fibromatóza (anglicky Dupuytren contracture) je onemocnění ruky, kde se tvoří v dlani vazivové pruhy, které omezují plné rozevření dlaně. Nejčastěji je postižena oblast prsteníčku a malíčku. Nejedná se o postižení vazů, ale o zvazivovatění dlaňové povázky, která kryje svaly a vazy ruky.

___

___

 

Příčina onemocnění je neznámá. Tuto kontrakturu lze pokládat za dědičnou. Šestkrát častěji jsou postiženi muži než ženy, a to kolem padesátého roku. Častěji mají Dupuytrenovu kontrakturu lidé holdující alkoholu. 
Diagnostika je zejména klinická pro typický nález popsaný níže, případně se používá ultrazvuk dlaně.
Léčba – sama o sobě je nemoc nevyléčitelná, léčí se tedy příznaky dle stupně funkčního postižení ruky. Při mírném postižení může pomoci fyzikální rehabilitační terapie - použití vysokofrekvenčního ultrazvuku. Při vyšším stupni postižení se volí nejčastěji operace, konzervativní alternativou jsou injekce kortikoidů.
Jak se projevuje Dupuytrenova kontraktura?
• nebolestivé podkožní uzly v dlani a na prstech
• podkožní pruhy
• pruhy v oblasti kloubu mezi záprstní kostí a prvním článkem prstu nebo u kloubů mezi články prstů
• neschopnost položit na desku postiženou ruku tak, aby se dlaň dotýkala desky
• malíček a prsteníček jsou více přitáhnuti k dlani a nelze je narovnat
• spojení s podobným postižením fascie (povázky) na chodidle (Ledderhoseho choroba) nebo na penisu (Peyronieho choroba) ukazuje na závažnější prognózu

 

Zajímavost: toto onemocnění měl otec majitele tohoto webu (byl alkoholik). 

Další články v této kategorii

MUDr. Zbyněk Mlčoch Alkoholik.cz Kuřákova plíce.cz Psychotesty on-line.cz Bezplatná právní poradna.cz Moje starosti.cz Rady a návody Bylinky pro všechny