burzitida-zanet-kloubni-burzy-priznaky-projevy-symptomy-8Burzitida (bursitis) je ortopedické onemocnění projevující se zánět tzv. burzy, což je malý vak s kapalinou, který usnadňuje klouzavé pohyby mezi kostmi v kloubu. Její zanícení může mít na svědomí poranění, infekce, dna či revmatický stav. V těle najdeme až 160 burz, ale ty hlavní se nacházejí v oblasti velkých kloubů, jako jsou ramena, lokty, kyčle a kolena.
___
___

Diagnostika burzitidy souvisí s příznaky, lze ji tedy určit fyzikálním vyšetřením. K potvrzení diagnózy nám může pomoci rentgen, který může v oblasti burzy resp. kloubu odhalit tzv. kalcifikace, které se vyskytují především při chronických zánětech a mohou omezovat pohyblivost v kloubu. 
Léčba tohoto onemocnění je závislá na primární příčině, což znamená, že v případě zánětu ne nutné nasadit radikální léčbu antibiotiky, které je možné podávat i nitrožilně. Naopak pokud je způsobena neinfekční příčinou můžeme přikládat studené obklady, provést tzv. punkci (odsátí tekutiny z kloubu), aplikace kortizonu do kloubu. Při recidivách je možné burzu chirurgicky odstranit, přičemž po odstranění není hybnost kloubu nějak omezena.

 

Jak se projevuje zánět kloubní burzy, burzitida - příznaky, projevy, symptomy

  • souvisejí s primární příčinou
  • bolestivost a otok v oblasti postiženého kloubu
  • ztuhlost související s otokem
  • zarudnutí
  • pocit horkosti v kloubu
  • snížená pohyblivost v kloubu

 

Burzitida - obrázek, fotografie


 

Další články v této kategorii

MUDr. Zbyněk Mlčoch Alkoholik.cz Kuřákova plíce.cz Psychotesty on-line.cz Bezplatná právní poradna.cz Moje starosti.cz Rady a návody Bylinky pro všechny