de-quervainova-zlomenina-priznaky-projevy-symptomyZlomenina kosti člunkové (anglicky scaphoid fracture) je zlomenina jedné ze zápěstních kůstek spolu s volární luxací (volarní – dlaňový, luxace – vykloubení). Konkrétně se jedná o zlomeninu kosti člunkové (člunkovité - os scaphoideum) a vykloubení kosti poloměsíčité (os lunatum). Kost člunkovitá i poloměsíčitá se nacházejí v „horní“ (proximální) řadě zápěstních kůstek a naléhají na kost vřetenní.
___
___

De Quervainova zlomenina je komplikovaná v tom, že se jedná o tzv. dislokovanou zlomeninu. Dislokace spočívá v posunutí úlomků kosti člunkovité. Omezuje pohyb zápěstí a tím způsobuje pacientovi řadu komplikací.

Diagnostika této zlomeniny se provádí velmi jednoduše a to za pomoci rentgenového vyšetření.

Léčba: jedinou možnou léčbou je operační postup. Tento postup je nutný vzhledem k dislokaci úlomků kosti a současnému vykloubení (luxaci) kosti poloměsíčité.


Jak se projevuje De Quervainova zlomenina - příznaky, projevy, symptomy

  • bolest

  • patologická kontura zápěstí

  • omezení pohybu

  • citlivost na pohmat

  • otok zápěstí

  • luxovaná os lunatum může tlačit na nervus medianus a způsobovat bolesti v inervační oblasti (palec, ukazovák, prostředník a půl prsteníčku)


 

De Quervainova zlomenina - obrázek, fotografie

 
obrázky a fotografie budou doplněny v průběhu roku 2019

Další články v této kategorii

MUDr. Zbyněk Mlčoch Alkoholik.cz Kuřákova plíce.cz Psychotesty on-line.cz Bezplatná právní poradna.cz Moje starosti.cz Rady a návody Bylinky pro všechny