gastrointestinalni-stromalni-tumor-gist-priznaky-projevy-symptomyGastrointestinální stromální tumor (anglická zkratka GIST, anglický název nemoci gastrointestinal stromal tumor) jsou nejčastější mezenchymální (mezenchym – řídká vazivová tkáň) nádory trávicího traktu. Typicky jsou způsobeny mutací tzv. genu Kit nebo PDGFRA. Poprvé byly tumory označeny jako GIST v roce 1983.
___
___

Gastrointestinální stromální nádory GIST jsou tumory pojivové tkáně. Ze 70% se vyskytují v žaludku, 20% v tenkém střevě a méně než 10% v jícnu. Předpokládá se, že vznikají z intersticiálních buněk tzv. Cajalových (ICC), které jsou obvykle součástí autonomního nervového systému střeva.

Diagnostika: Definitivní diagnóza se provádí pomocí biopsie. Pro upřesnění diagnózy se provádí CT vyšetřením či ultrazvukem.

Léčba: Terapie je možná chirurgicky, kdy dojde k odstranění nádoru. GIST tumory nereagují ani na radioterapii ani na chemoterapii. V dnešní době se zkouší uplatnění biologické léčby.Jak se projevuje gastrointestinální stromální tumor GIST - příznaky, projevy, symptomy

  • potíže s polykáním

  • gastrointestinální krvácení

  • metastázy hlavně v játrech

  • vzácněji jde o střevní obstrukce

  • bolesti břicha

  • nepohodlí v břiše


 

Gastrointestinální stromální tumor GIST - obrázky, fotografie

obrázky a fotografie budou doplněny v průběhu roku 2019

Další články v této kategorii

MUDr. Zbyněk Mlčoch Alkoholik.cz Kuřákova plíce.cz Psychotesty on-line.cz Bezplatná právní poradna.cz Moje starosti.cz Rady a návody Bylinky pro všechny