Sarkom kostí neboli osteosarkom je maligní (zhoubný) nádor kostní tkáně s maximem výskytu mezi 14.-16. rokem, častěji u chlapců. Nejčastěji jsou postiženy dlouhé kosti. Onemocnění mohou předcházet úrazové změny, ale je to spíše doměnka. Dále s v etiologii (příčině) může uplatňovat předchozí ozařování (sekundární osteosarkom). Nejčastěji postihuje vzdálenější okraj kosti stehenní (distální femur) bližší okraj kosti holenní (proximální tibie), kost pažní (humerus) a brzy metastazuje (hlavně do plic, mozku, jiných kostí).
___
___
Diagnóza je určena s využitím zobrazovacích vyšetření a biopsie. Léčba spočívá v radikálním chirurgickém odstranění nádoru a z chemoterapie – z neoadjuvantní (předoperační) a adjuvantní (pooperační). Prognóza: trvalého přežití dosahuje více než 50% pacientů, nemocní, kteří přežijí od ukončení léčby 3 roky se pokládají za vyléčené.
Podle toho, který typ tkáně převažuje, dělí se osteosarkomy na:
- fibroplastický – vřetnobuněčné vazivo;
- chondroplastický – nádorová chrupavčitá tkáň s atypickými vřetenobuněčnými elementy;
- osteoplastický – ostrůvky nebo trámečky osteoidu (může být mineralizován), nádorové osteoblasty mají atypická nebo polymorfní jádra (jediný znak toho, že jde o nádorový proces).
Jak se projevuje sarkom kostí, osteosarkom - příznaky, projevy, symptomy
- lokalizovaná bolest v místě postižení – často v noci klidová
- otok a zduření v místě postižení
- patologická zlomenina v místě postižení
- typické změny na RTG snímcích (osteolytické či osteoplastické- úbytek či nadbytek kosti) tzv. Codmanův trojúhelník což je trojúhelníková kalcifikace v postižené oblasti v důsledku nadzvedávání periostu (okostice)
- příznaky způsobené metastazováním
- kachexie (vyhublost) při pokročilejším onemocnění
- noční pocení
- horečky
Laboratoř a krevní obraz
- nejsou specifické známky osteosarkomu v laboratoři
- může být zvýšená laktátdehydrogenáza a alkalická fosfatáza (ne u všech pacientů)
- sekundární anemie
- zvýšená sedimentace (FW)