ostatni_tluste_strevo.jpgTato stránka se zabývá nejčastějšími otázkami kolem nádoru tlustého střeva a obsahuje odkaz na příznky tohoto nádorového onemocnění.
___

___

25 otázek a odpovědí k nádorům tlustého střeva

Je to časté onemocnění v naší populaci?
Ano. Celosvětově jsou počty nemocných pacientů na 100 000 obyvatel nejvyšší v civilizovaných zemích. Naše republika se zařadila na první místa v celosvětových statistikách.

Jaké jsou rizikové faktory?
Mezi rizikové faktory patří strava s vysokým obsahem živočišných tuků a červeného masa, nízký obsah vlákniny ve stravě, nadváha, konzumace alkoholu a nedostatečný příjem některých látek jako je vitamín C a kyselina listová.

Můžu nějak ovlivnit vznik nádoru stravou?
Ano. Omezte příjem alkoholu, omezte tučnou stravu, jezte více drůbež a ryby než tučná masa a uzeniny. Jezte hodně ovoce a zeleniny, protože obsahuje vlákninu, ale také vitamíny a stopové prvky. Omezte uzení a grilování na ohni, omezte smažení jídel. Nekuřte. Omezte používání soli. Sportujte, hlídejte si váhu.

Dědeček onemocněl na nádor střeva v 75 letech. Onemocním také?
Jsou některé rodiny, kde se vyskytuje nádor střeva v mladém věku a postihuje několik příslušníků rodiny. Víme, že dědičné formy představují asi 5-15 % všech nádorů střeva. Daleko častější je tzv. sporadický karcinom, který představuje asi 80% všech zhoubných nádorů a nedědí se.

Léčím se od dětství na zánětlivé onemocnění střeva (ulcerosní kolitidu). Mám vyšší riziko, že onemocním nádorem střeva?
Ano. Patříte do tzv. skupiny s vysokým rizikem, kam patří i ti, kteří mají polypy střeva, mají po operaci nádoru střeva, prsu, vaječníku. Za osoby se zvýšeným rizikem považujeme i ty, jejichž rodiče nebo sourozence měli nádor střeva.

Je onemocnění vyléčitelné?
Pokud přijdete včas, je onemocnění vyléčitelné. Bohužel více než polovina případů je zachycena až v pokročilém onemocnění.

Jak nádor vznikne?
Asi 80 % zhoubných nádorů vzniká na podkladě přeměny původně nezhoubného nádoru. Na střevní sliznice se tvoří polypy (což jsou takové " bambulky" na stopce) a původně nezhoubná tkáň se zhoubně zvrhne. Tento proces může trvat i několik let. Pokud objevíme tento nezhoubný nádor nebo jeho počáteční přeměnu, můžeme ho velmi snadno odstranit a nedojde ke zhoubné přeměně.

Jaké jsou příznaky nezhoubného polypu?
V tom je právě problém, že vůbec žádné příznaky nejsou.

Jaké jsou příznaky rakoviny střeva?
Záleží na tom, kde nádor je uložený. Pokud je blízko svěrače konečníku může se projevit třeba častým nucením na stolici, odchodem krve a hlenu. V pravé polovině střeva může zůstat dlouho bezpříznakový a upozorní na něj třeba až vzniklá únava a chudokrevnost. Mezi nejčastější příznaky je změna pravidelnosti stolice, střídání průjmu nebo zácpy, přítomnost krve ve stolici, úzká stolice, nadýmání, pocit plnosti nebo křeče, pocit nedokonalého vyprázdnění, neúmyslná ztráta hmotnosti, zvýšená únava. Tyto příznaky však nemusí znamenat jen nádor střeva, mohou se vykytovat i u nenádorového onemocnění. Je však potřeba poradit se s lékařem.

Měl jsem provedené odběry krve. Vyšetřili mi sedimentaci, krevní obraz, cholesterol a jaterní soubor. Vše bylo v pořádku. Znamená to, že jistě nemám nádor střeva?
Chudokrevnost a vysoká FW jsou příznakem až pokročilého onemocnění. Na druhou stranu vysoká sedimentace a chudokrevnost nemusí vůbec znamenat nádorové onemocnění.

Existuje nějaký preventivní program?
Provádí se vyšetření stolice na tzv. okultní krvácení. To je taková příměs krve ve stolici, která není vidět pouhým okem. Test je velmi jednoduchý a spočívá v tom, že tři dny po sobě dáváte vzorek stolice na malá papírová psaníčka. Princip testu vychází z toho, že většina nádorů ztrácí malé množství krve do stolice. Test samozřejmě neodliší krvácení z nádoru a například z nějaké banality jako jsou hemeroidy nebo nějaká prasklá žilka.

Komu je test určen?
Test je pro osoby nad 50 let věku a toto vyšetření stolice je součástí preventivní prohlídky u praktického lékaře. Test je hrazen jedenkrát za 2 roky zdravotní pojišťovnou.

Můžu během testu normálně jíst?
V době provádění testu se doporučuje jíst hodně zeleniny, luštěnin a tmavého chleba. Naopak se nedoporučuje jíst krevní tučnice, jelita, prejt, prejtovou polívku, syrové maso a zvěřinu. Nemají se užívat léky jako jsou vitamín C, Acylpyrin, léky od bolesti hlavy, Ascorutin, Pelentan, Warfarin a léky snižující srážlivost krve, protože test by mohl být falešně pozitivní.

Používá se tento test i v zahraničí?
Proběhly velké studie v Německu, Francii, Dánsku, Švédsku a Anglii s tímto testem. V zahraničí existují i jiné preventivní programy. Další možností v naší republice je, že si například přímo sám zaplatíte kolonoskopii.

Dává test stoprocentní jistotu, že jsem zdráv?
Falešná negativita testu může být způsobena tím, že polyp nebo nádor nemusí krvácet denně.
Na druhou stranu po lécích, které snižují srážlivost krve, může být falešně pozitivní.

Nyní mám bolesti břicha, častější stolice, odchod hlenu. Lékař mě posílá na vyšetření střeva. Nestačilo by udělat jen test na okultní krvácení?
Ne. Test je určen pro vyšetření bezpříznakové populace a vytipování těch, kteří mají být dále ošetření. Vaše příznaky je nutné došetřit po vyprázdnění nejlépe kolonoskopií.

Co se stane, když je test pozitivní?
Je nutné došetřit střevo po vyprázdnění tzv. kolonoskopii. Vyšetření se provádí tak, že v poloze na levém boku Vám lékař zavádí přístroj ve tvaru dlouhé ohebné hadice. Během výkonu se fouká do střev malé množství vzduchu. Toto vyšetření nahrazuje rentgenové vyšetření, protože přináší přesnější informace. Výhodou této metody je to, že je vidět skutečná sliznice ve zvětšeném na obrazovce. Je možné také odebrat vzorky na vyšetření pod mikroskopem. Odběr je nebolestivý, necítíte ho. Touto cestou je možné také odstranit ze střeva nádorky střeva- polypy.

Je to bolestivé?
Tato metoda patří spíše do kategorie protivných a nepříjemných vyšetření. Dnes se jí však dává celosvětově přednost před rentgenovým vyšetřením.Čím lépe jste vyprázdněný, tím jsou lepší podmínky k vyšetření. Před výkonem dostanete injekci od bolesti a připichujeme během výkonu.

Jak dlouho výkon trvá?
Vyšetření trvá asi 20 minut. Po výkonu Vás necháme ještě 30 minut ležet na naší vyšetřovně.

Musím na kolonoskopii ležet v nemocnici?
Ne. Na našem pracovišti jich provádíme několik denně. Běžně se pacient vyprázdní doma a na výkon přijde ambulantně. Po injekci, kterou dostanete během výkonu, nesmíte 24 hodin řídit auto. Pokud bychom plánovali odstranění polypu, zůstáváte 24 hodin ležet v nemocnici.

jaká je příprava na vyšetření?
Dostanete od nás poučení o výkonu, návod na přípravu a recept na projímadlo. Každé pracoviště má svůj osvědčený postup. Doporučujeme, aby byla jeden den kašovitá strava, další den jen čaj nebo minerálky, odpoledne vypijete 4 sáčky projímadla rozpuštěné ve 4 litrech vody. Vyprázdníte se a další den nalačno provádíme výkon. Pokud máte těžce nemocné srdce nebo cukrovku, upravíme přípravu.

Vyšetřují se takto i pacienti s vývodem (stomií)?
Ano. Je to běžný postup.

Má výkon i komplikace?
Absolutní bezrizikovost nemůže zaručit žádný lékař. Komplikace jsou velmi vzácné (ani ne 1 %). Naše pracoviště je vybaveno moderní technikou, v provádění výkonu máme letité zkušenosti. Máme výhodu nemocničního zázemí pro případ jakékoliv komplikace.

Jak můžu předejít komplikacím?
Upozorněte lékaře, pokud trpíte nějakou alergií, dále pokud máte zvýšený sklon ke krvácení např. po vytržení zubu. Upozorněte, pokud máte zelený zákal, závažné onemocnění srdce nebo epilepsii.

Je ještě nějaká jiná možnost jak střevo vyšetřit? Slyšel jsem například o CT vyšetření.
CT vyšetření není vhodné pro vyšetření střeva. Upozorní nás až na větší nález. Užívá se hlavně k posouzení jater, uzlin a okolí střeva. Dnes se začíná vyšetřovat střevo s tzv. virtuální kolonoskopií, ale není to zatím běžně dostupné vyšetření a běžný postup.
Pokud z nějakého důvodu není možné provést kolonoskopii, připadá v úvahu rentgenové vyšetření střeva (irigo). Provádí se tak, že konečníkem dostanete "sádrový" nálev a ke zlepšení přehlednosti se opatrně fouká vzduch. Hodnotí se nepřímý obraz sliznice na rtg snímku v tzv. dvojím kontrastu.
Výkon je možná příjemnější než kolonoskopie, ale má menší přesnost. Během výkonu není možné například odebrat vzorky na vyšetření pod mikroskopem.


Související články:
Příznaky nádorů tlustého střeva se zabývá
tato stránka.
Jak poznat rakovinu z krve vám odhalí tato stránka.

Další články v této kategorii

MUDr. Zbyněk Mlčoch Alkoholik.cz Kuřákova plíce.cz Psychotesty on-line.cz Bezplatná právní poradna.cz Moje starosti.cz Rady a návody Bylinky pro všechny