Syndrom nádorového rozpadu (anglicky tumor lysis syndrome) je stav, který se objevuje při rychlém rozpadu nádorové tkáně. Nejčastěji je způsoben protinádorovou léčbou, ale někdy se může objevit i spontánně. Příčinou vzniku je velká nálož katabolitů, které nestíhají ledviny vyloučit z organismu. Tyto zplodiny metabolismu se vyskytují zejména u dehydratovaných pacientů.
___
___
Poprvé se s pojmem nádorového rozpadu setkáváme až v roce 1980, kdy byl popsán Cohenem, ale literatura se o něm zmínila před více jak 60 lety. Vyskytuje se zejména u mladších jedinců, u kterých najdeme nádory velkých rozměrů.
Základem léčby je jedna hydratace, kterou můžeme podávat také preventivně před zahájením samotné chemoterapie. Dále bychom měli monitorovat hladiny iontů v krvi, především tedy draslíku a fosfátů. Měli bychom podpořit močení, jelikož ledviny při tomto syndromu snižují svou funkci, resp. selhávají. Rovněž podáváme léky pro alkalizaci (zásaditost) vnitřního prostředí a léky na odbourávání kyseliny močové. Doporučené je rovněž použití dialýzy.
Syndrom nádorového rozpadu - příznaky, projevy, symptomy
-
je spojen s akutním selháním ledvin
-
zvýšená hladina fosfátů v krvi
-
zvýšená hladina kyseliny močové
-
zvýšená hladina draslíku v krvi vede k srdečním arytmiím a může způsobit až náhlou srdeční smrt
-
vznik za 1-3 dny po zahájení protinádorové léčby
-
celková slabost
-
nechutenství
-
zvracení
-
svalová slabost
-
křeče
-
duševní změny
-
zmatenost
-
kolikovitá bolest v bederní krajině
Syndrom nádorového rozpadu - obrázek, fotografie
obrázky a fotografie budou doplněny v průběhu roku 2019