leiomyosarkom-priznaky-projevy-symptomyLeiomyosarkom (anglicky leiomyosarcoma) označuje zhoubný nádor, který vychází z buněk hladké svaloviny. Jedná se o poměrně vzácný typ nádoru. Nejčastěji je můžeme pozorovat v trávicím traktu či děloze, ovšem mohou se vyskytnout všude tam, kde je hladká svalovina, tedy ten typ svaloviny, který neovládáme vůlí.
___
___

Vzhledem k tomu, že se mnohdy vyskytuje v děloze, pozorujeme obecně vyšší výskyt tohoto nádoru u ženské populace. Prognóza není příliš příznivá, jelikož pětileté přežití se pohybuje okolo 50%., ovšem velmi záleží na rozsahu a také na lokalizaci nádoru.

Diagnostika: Diagnostikujeme jej podle níže uvedených příznaků. Dále je nutné využít zobrazovací metody, abychom zjistili rozsah onemocnění a případné vzdálené metastázy. Musíme rovněž odeslat vzorek na histologii pro určení charakteru nádoru.

Léčba závisí na lokalizaci a rozsahu onemocnění. V případě lokálního nálezu volíme chirurgickou léčbu. V případě rozsáhlejšího nálezu, je léčba spíše paliativní, jelikož tento nádor nereaguje příliš dobře na chemoterapii ani na radioterapii.

 

Jak se projevuje leiomyosarkom - příznaky, projevy, symptomy

  • záleží na lokalizaci a rozsahu

  • masivní hmota různé barvy, ale nejčastěji bílá

  • lokální bolest

  • vzdálené metastázy

  • u leiomyosarkomu dělohy abnormální krvácení z pochvy


Leiomyosarkom - obrázky, fotografie

obrázky a fotografie leiomyosarkomu budou doplněny v průběhu roku 2019

Další články v této kategorii

MUDr. Zbyněk Mlčoch Alkoholik.cz Kuřákova plíce.cz Psychotesty on-line.cz Bezplatná právní poradna.cz Moje starosti.cz Rady a návody Bylinky pro všechny